آموزش سئو

مقایسه‌ی گوگل ادوردز و سئو

اساساً هدف هر وب‌سایت جذب بازار هدف تلقی می‌شود و بهترین راهکار برای تحقق این هدف، اعلام حضور شما و کسب و کارتان به مشتریان احتمالی است. رتبه بندی وب‌سایت یکی از چالش‌های تمامی کسب و کارها است. آیا باید برای تبلیغات هزینه ای صرف کنید؟ یا اینکه با صرف زمان و تلاش فراوان موفق به کسب رتبه ای قابل قبول در موتورهای جستجو شوید؟

گوگل ادوردز (Google AdWords) و سئو (SEO) اجزاء اصلی بازاریابی موتورهای جستجو1 (SEM) به شمار می‌روند و زمانی که صحبت از کمپین‌های بازاریابی دیجیتال به میان می‌آید، در دسته‌ی ارزشمندترین ابزارهای یک کسب و کار قرار می‌گیرند. ادوردز و سئو تشابهات و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؛ بر اساس هدف بازاریابی و کسب و کار، گاهی باید به صورت جداگانه و گاهی نیز لازم است از آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده شود.

در این مطلب قصد داریم به مقایسه‌ی بین ادوردز و سئو بپردازیم. به منظور بیان شباهت‌ها و تفاوت‌ها، ابتدا بهتر است تعاریفی به صورت خلاصه از این دو واژه بیان کنیم.

مقایسه سئو با ادروردز3

بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو

زمانی که یک کاربر واژه ای را در جعبه‌ی جستجو وارد می‌کند، گوگل در بین همه‌ی صفحاتی که در اختیار دارد جستجو می‌کند. در واقع گوگل به دنبال مرتبط ترین اطلاعات با واژه‌ی وارد شده است و بر همین اساس هم نتایجی را به صورت یک لیست فراهم می‌آورد. به منظور اینکه یک وب‌سایت در لیست آماده شده توسط گوگل در جایگاه بالاتری قرار گیرد، لازم است توسط گوگل بهتر دیده شده، محتوای مرتبطی در برداشته و از اعتبار مناسبی برخوردار باشد.

سئو که از حروف ابتدایی کلمات در عبارت “Search Engine Optimization” گرفته شده است، مفهومی است که در مورد علم بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو استفاده می‌گردد. در واقع سئو به هر اقدامی گفته می‌شود که توسط افراد برای بالابردن رتبه‌ی سایت در موتورهای جستجوگر مانند گوگل انجام می‌شود. سئو به رشد بازدید در جستجوهای طبیعی (organic search) تمرکز دارد. سئو عناصر تکنیکی و خلاقانه که در بهبود رتبه، ترافیک و افزایش آگاهی در موتورهای جستجو لازم هستند را در برمی‌گیرد. اگر مایلید بیشتر درباره‌ی سئو بدانید می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

مقایسه سئو با ادروردز1

گوگل ادوردز

گوگل ادز (Google Ads) که تا قبل از جولای سال 2018 با نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد، یک پلتفرم تبلیغاتی آنلاین است که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. گوگل ادز مکانی فراهم می‌آورد که افراد تبلیغات خدماتی که ارائه می‌دهند و محتوای ویدئویی خود را به صورت مختصر به کاربران از طریق شبکه‌ی گوگل ادز و در ازای پرداخت مبلغی نمایش دهند. با کلیک بر لینک در مورد گوگل ادوردز بیشتر بخوانید.

مقایسه‌‌ی گوگل ادوردز و سئو

در طول سالیان اخیر همیشه بحث بر سر استفاده از سئو یا گوگل ادوردز وجود داشته است. اساساً هر دو، استراتژی‌های فوق العاده ای برای کسب و کارها محسوب می‌شوند. ناگفته واضح است که کسب و کارها با یکدیگر متفاوت هستند. هر تجارتی در فضای خاص خودش و با بازار هدف خودش فعالیت می‌کند. اما کدام استراتژی برای کسب و کار شما بهتر است؟ هنگام پاسخ به این پرسش، سؤال دیگری مطرح می‌گردد و بهتر است ابتدا به آن پرداخته شود: رتبه بندی در موتورهای جستجو چطور محاسبه می‌شود؟

باید گفت “گوگل” پر استفاده ترین موتور جستجو در جهان است. اما رتبه بندی در موتورهای جستجو به فاکتورهای زیادی وابسته است. در ادامه موارد مختصر و البته مهمی که گوگل در حین محاسبه‌ی رتبه‌ی یک صفحه در نظر می‌گیرد آورده شده است:

 • سن دامنه و صفحه‌ی تحت وب
 • تعداد لینک‌های ارجاع شده به صفحه
 • واژه‌ی کلیدی مرتبط با یک صفحه‌ی خاص
 • تعداد دفعات استفاده از واژه‌ی کلیدی در یک صفحه

البته باید بخاطر داشته باشید بیش از 200 فاکتور در این محاسبه دخیل هستند.

مقایسه سئو با ادروردز2

حال که تا حدی با مفاهیم گوگل ادوردز و سئو آشنا شدیم به مقایسه‌ی این دو مورد می‌پردازیم.

 • ادوردز برای وب‌سایت‌های گوگل است که از ادسنس2 (AdSense) استفاده می‌کنند، در حالیکه اصول سئو برای تمامی موتورهای جستجو مناسب است.
 • ترافیک ادوردز پرداختنی است، اما ترافیک سئو به صورت رایگان به وب‌سایتی تعلق می‌گیرد.
 • تبلیغات در ادوردز در قسمت‌های بالا و پایین صفحه‌ی نتایج جستجوی گوگل و تحت شرایط خاصی مکانی خاص را به خود اختصاص می‌دهند. این در حالیست که با سئو به تلاش بیشتری نیاز است تا بتوان یکی از رتبه‌های برتر را کسب کرد. محقق شدن این هدف با حضور مشاور سئو بسیار آسان‌تر است.
 • تحقق هدف با ادوردز در مقایسه با سئو، سریع‌تر امکان‌پذیر است، چرا که بلافاصله می‌توانید کمپین تبلیغاتی خود را راه انداخته و شروع به جذب ترافیک هدفمند نمایید. در حالیکه با سئو به زمان بیشتری نیاز دارید (علی الخصوص برای وب‌سایت‌های جدید) تا بتوانید ترافیک و رتبه‌ی قابل قبولی کسب کنید.
 • محاسبه‌ی میزان بازگشت سرمایه3 (ROI) در ادوردز آسان‌تر است، چرا که در سئو فاکتورهای تأثیرگذار بیشتری وجود دارند.
 • زمانی که کمپین‌های ادوردز را متوقف می‌کنید، جذب ترافیک نیز متوقف خواهد شد، این در حالیست که به محض شروع جذب ترافیک با استفاده از تاکتیک‌های سئو، مدت زمان بیشتری شاهد روند هدایت ترافیک طبیعی به سمت وب‌سایت خود خواهید بود.
 • با ادوردز می‌توانید کلید واژه‌های زیادی را مورد هدف قرار دهید، در حالیکه با سئو لازم است برای کسب نتیجه‌ی بهتر روی کلمات کلیدی به خصوصی تمرکز کنید.
 • با ادوردز می‌توانید در دیگر وب‌سایت‌های گوگل و وب‌سایت‌هایی که از گوگل ادسنس استفاده می‌کنند تبلیغ کنید. اما نتایج سئو فقط در صفحه‌ی نتایج جستجو پدیدار می‌شوند.
 • کاملاً واضح است که ادوردز و سئو هر دو هزینه بر هستند. از آنجایی که سئو بسیار زمان‌بر است و نیاز به تلاش‌های فراوانی برای رسیدن به هدف دارد (در واقع پیاده کننده‌ی تاکتیک‌های سئو می‌بایست هر قسمتی از محتوا را به منظور سهولت در نتایج جستجو بهینه سازی کند)، می‌تواند بسیار گران‌قیمت باشد. متخصص و مشاور سئو جنبه‌های بسیار زیاد و متفاوتی را در نظر می‌گیرد تا بتواند هر بخش از محتوای فعلی وب‌سایت را بهبود دهد. با در نظر گرفتن زمان، ابزارهای لازم و تمرکزی که برای اجرای استراتژی‌های سئو مورد نیاز است، جای هیچ تعجبی نیست که هزینه‌ی زیادی را بطلبد.
 • از آنجایی که در گوگل ادوردز کسب کلیک بیشتر مد نظر است، این استراتژی هم می‌تواند گران تمام شود. صاحبان کسب و کارها بودجه‌ی خود را برای رسیدن به هدفی مشخص صرف می‌کنند. البته باید بدانید ادوردز فقط پرداخت هزینه به گوگل نیست، بلکه اغلب لازم است فرد یا افرادی را استخدام نمایید تا امور مربوط به تبلیغات را انجام دهند. اگر نمی‌خواهید پول و زمان خود را از بین ببرید، طبیعتاً استخدام یک فرد متخصص بهترین انتخاب ممکن است. راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، درصورتی که از پروسه آگاهی نداشته باشید، می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد.
 • قابل توجه ترین مزیت رتبه بندی با سئو معتبرتر بودن آن نسبت به تبلیغات است. امروزه اکثر کاربران بر این موضوع واقف هستند که رتبه‌های بالا در گوگل ادوردز بودجه‌ی بیشتری صرف کرده اند. آمار نشان می‌دهد اگر رتبه‌ی وب‌سایتی به صورت طبیعی بالا باشد، 50 درصد بیشتر نسبت به رتبه‌ی بالا در ادوردز، کاربر را به خود جذب و شانس کلیک کردن را افزایش می‌دهد. در حقیقت بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو به تلاش بسیار زیاد، تخصص و البته صبر نیازمند است، ولی اگر این پروسه برقرار گردد، بدون شک نتیجه ای دلخواه و ماندگار خواهد داشت.

نتیجه گیری

هر کدام از دو روش بالا را که انتخاب کنید، احتمالاً لازم است برای تحقق آن‌ها بودجه ای در نظر بگیرید. در نهایت همانطور که گفته شد هر دو روش، استراتژی‌های سئو و گوگل ادوردز، برای جذب ترافیک و موفقیت کسب و کار شما روش‌های فوق العاده ای محسوب می‌شوند. اما انتخاب یکی از این دو روش و یا حتی هر دو روش به طور همزمان کاملاً به عهده‌ی شماست. در واقع لازم است تجارت خود را آنالیز کرده و بر اساس بودجه، اهداف، رویکردتان نسبت به ترافیک طبیعی و ترافیک پرداختنی اقدام به اتخاذ تصمیم نمایید.

برای برخی از کسب و کارها ترکیبی از دو روش بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت؛ رتبه بندی طبیعی به تجارت اعتبار می‌بخشد، از طرف دیگر تبلیغات برای یک وب‌سایت رشدی آنی در نتایج موتورهای جستجو و در نتیجه بازدید بیشتر را به همراه خواهد داشت.

چه مایل باشید به طور شخصی موارد مربوط به بازاریابی دیجیتال را انجام دهید، و چه از متخصصین بهره ببرید، توصیه می‌کنیم تحقیقات لازم را به عمل آورید. رقبای شما مشغول چه کاری هستند؟ رتبه‌های آن‌ها چگونه است؟ از چه کلید واژه‌هایی استفاده می‌کنند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از طریق تحقیقات، تا حد زیادی راهگشای شما خواهد بود.

پاورقی‌ها

 1. SEM و یا Search Engine Marketing (بازاریابی موتور جستجو) یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی است که می‌توان با پرداخت هزینه، باعث بیشتر دیده شدن وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو شد.
 2. گوگل ادسنس و یا Google AdSense یک برنامه‌ی تبلیغاتی ارائه شده توسط گوگل است. دارندگان وب‌سایت‌ها و نرم افزارهای موبایل می‌توانند در این برنامه ثبت نام کرده تا در وب‌سایتشان تبلیغات متنی، تصویری و ویدئویی فعال شود.
 3. میزان بازگشت سرمایه و یا Return On Investment که به اختصار ROI خوانده می‌شود، معیاری است برای ارزیابی میزان کارآمدی و سودآوری یک کسب و کار. در حقیقت درصد سود نسبت به سرمایه گذاری اولیه را ROI می‌گویند.
0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه