آموزش سئو

همه چیز درباره‌ی الگوریتم پاندا گوگل

هر ساله، گوگل الگوریتم‌های جستجو را بیش از پانصد بار تغییر می‌دهد. در حالیکه اغلب این تغییرات جزئی هستند، اما گاهی گوگل به روز رسانی‌های عمده و بزرگی را انجام می‌دهد. یکی از مهم‌ترین این به روز رسانی‌ها پاندا نام دارد که از جهات زیادی بر نتایج جستجو تأثیرگذار است. در این مطلب از بخش آموزش سئو وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی الگوریتم پاندا خواهیم پرداخت.

الگوریتم پاندا چیست؟

” پاندا ” (Panda) نام رسمی به روز رسانی الگوریتم گوگل در جهت کاهش شیوع محتواهای بی کیفیت و ضعیف و همینطور پاداش به محتواهای منحصر بفرد و قابل قبول است.

الگوریتم پاندا برای طبقه بندی کیفیت صفحات به کار می‌رود. این الگوریتم صفحات را بر اساس رتبه بندی مخصوص به خود و همینطور بر اساس مدل رتبه بندی انسانی که به عنوان یک عامل ارزیابی در نظر گرفته شده، درجه بندی می‌کند. وب‌سایت‌هایی که به دلیل محتوای بی کیفیت تحت جریمه‌ی الگوریتم پاندا قرار می‌گیرند، با افزودن محتوای با کیفیت بالا، حذف کلمات تکراری و در مجموع بهبود تجربه‌ی کاربر تا حدی که مربوط به محتوا باشد، جریمه را جبران خواهند کرد.

در سال 2010 میلادی، افت کیفیت در نتایج جستجوی گوگل و افزایش مدل کسب و کار ” مزرعه‌ی محتوا ” (content farm) مسئله ای بود که مکررا اتفاق می‌افتاد. ” آمیت سینگال “1 بعداً گفت که به روز رسانی ” کافئین ” که در اواخر سال 2009 به طرز شگفت آوری و با سرعت بالا محتوا را فهرست بندی می‌کرد،  همچنین بخشی با عنوان “some not do good” را در فهرست خود معرفی کرد.

الگوریتم پاندا

پاندا ابتدا در 23 فوریه‌ی سال 2011 به جهانیان معرفی گردید. در 24 فوریه، گوگل با انتشار پستی در مورد این به روز رسانی اذعان کرد که اقدام به راه اندازی الگوریتمی کرده که در نتایج رتبه بندی بسیار مؤثر خواهد بود – تغییری که در حدود 12 درصد از کلمات ورودی برای جستجو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هدف از این به روز رسانی توسط گوگل این گونه بیان شد:

این به روز رسانی به منظور کاهش رتبه‌ی وب‌سایت‌های بی کیفیت طراحی شده است – وب‌سایت‌هایی که محتوای بی کیفیتی را به کاربر عرضه می‌کنند، از محتوای وب‌سایت‌های دیگر کپی کرده اند و یا در کل سایت‌هایی که خیلی مفید نیستند. همچنین این به روز رسانی برای وب‌سایت‌هایی که محتوای با کیفیت ارائه می‌دهند – وب‌سایت‌هایی با محتوا و اطلاعات بدیع و اصیل مانند تحقیق، گزارش‌های کارآمد، آنالیز و … – رتبه بندی بهتری را در نظر می‌گیرد.

” دنی سولیوان ” (Danny Sullivan)، بنیانگذار مؤسسه‌ی سرچ اینجین (Search Engine Land) این الگوریتم را با عنوان “کشاورز” خواند، اگرچه گوگل بعد از آن اعلام کرد که نام این به روز رسانی پاندا است که در واقع نام مهندسی2 است که به پیشرفت الگوریتم اولیه دستیابی پیدا کرده بود.

در مورد الگوریتم پاندا چه می‌دانیم؟

زمانی که گوگل توسعه‌ی الگوریتم را مطرح کرد، سینگال گفت که آن‌ها از پرسش‌هایی که برای کاربران ارسال کرده اند کار خود را آغاز نموده اند. پرسش‌هایی نظیر : ” آیا مایلید اطلاعات کارت اعتباری خود را در اختیار این وب‌سایت قرار دهید؟ ” و یا ” آیا دارویی که توسط این وب‌سایت تجویز شده را به کودک خود خواهید داد؟”

در حقیقت مهندس توسعه دهنده‌ی الگوریتم سری سؤال‌های دقیقی را در هر مبحثی طراحی کرده و ارائه داده بود : آیا این وب‌سایت را معتبر می‌دانید؟ آیا این وب‌سایت بیش از حد تبلیغات دارد؟…

بر اساس این نوع از مصاحبه‌ها، آن‌ها با مقایسه‌ی سیگنال‌های رتبه بندی مختلف بر اساس رتبه بندی‌هایی که توسط انسان‌ها صورت گرفته بود، الگوریتم را توسعه دادند. سینگال بعدها 23 سؤالی که الگوریتم بر پایه‌ی آن‌ها شکل گرفته بود را منتشر ساخت:

 1. آیا به اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شده اعتماد دارید؟
 2. آیا این مقاله توسط یک متخصص یا فرد علاقه مندی که درباره‌ی موضوع اطلاعات کافی دارد نوشته شده و یا فقط سایه ای از واقعیت است؟
 3. آیا این وب‌سایت در موضوعات یکسان با کلمات کلیدی کمی متفاوت، دارای مقاله‌های تکراری، هم پوشانی شده و یا زائد است؟
 4. آیا مایلید اطلاعات کارت اعتباری خود را در اختیار این وب‌سایت قرار دهید؟
 5. آیا این وب‌سایت اشکالات املایی و یا سَبکی دارد؟
 6. آیا موضوعات مقاله‌های وب‌سایت از علاقه‌ی واقعی خوانندگان نشأت گرفته و یا اینکه وب‌سایت اقدام به تولید محتوا با موضوعاتی که ممکن است خوانندگان به آن علاقه مند باشند می‌کند؟
 7. آیا این وب‌سایت اطلاعات، محتوا، گزارش، تحقیق و یا آنالیز اصلی را فراهم می‌آورد؟
 8. در مقایسه با صفحات دیگر در نتایج جستجو، آیا این وب‌سایت ارزش ویژه ای را برای کاربران فراهم می‌آورد؟
 9. کنترل کیفی بر محتوا چقدر است؟
 10. آیا این مقاله به همه‌ی جوانب یک موضوع می‌پردازد؟
 11. آیا این وب‌سایت در موضوع منحصر بفرد خود دارای اعتبار است؟
 12. آیا محتوای مذکور به نوعی توسط تعداد زیادی از ایجاد کنندگان، تولید انبوه یا برون‌سپاری می‌گردد؟ و یا به نوعی دیگر در شبکه ای از سایت‌ها توزیع می‌شود؟ به گونه ای که صفحه‌ها یا سایت‌های منفرد در قیاس با آن‌ها مورد بی اعتنایی و بی توجهی قرار گیرند؟
 13. آیا مقاله به خوبی تألیف و ویرایش شده، یا اینکه با عجله و در هم و برهم تولید شده است؟
 14. برای یک جستجوی مربوط به سلامتی، آیا به اطلاعات این وب‌سایت اعتماد می‌کنید؟
 15. وقتی که نام وب‌سایت را می‌شنوید، آیا آن‌را به عنوان منبعی معتبر می‌شناسید؟
 16. آیا این مقاله توصیفی کامل و یا دقیق از موضوع فراهم می‌آورد؟
 17. آیا این مقاله شامل آنالیزهای دقیق و اطلاعات جذاب فراتر از بدیهیات است؟
 18. آیا این صفحه را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارید و یا آن‌را به آن‌ها توصیه می‌کنید؟
 19. آیا در این وب‌سایت با حجم بالایی از تبلیغات روبرو هستید که باعث حواس پرتی شما از موضوع اصلی می‌شود؟
 20. آیا انتظار دارید این مقاله را در یک مجله‌ی چاپی، دایرة المعارف و یا یک کتاب ببینید؟
 21. آیا مقالات کوتاه و واهی هستند؟ اگر اینطور نیست آیا فاقد موارد مفید و لازم هستند؟
 22. آیا صفحات با دقت فراوان در جزئیات تولید شده اند؟
 23. آیا کاربران هنگام دیدن صفحات این وب‌سایت شکایت می‌کنند؟

الگوریتم پاندا

در نظر گرفتن مواردی که از رتبه دهندگان انسانی درخواست می‌شود که مورد توجه قرار بگیرند نیز ایده‌ی خوبی است. این نقل قول در مورد محتوای بی کیفیت بسیار حائز اهمیت است:

این مثال را در نظر بگیرید: دانش آموزان مجبورند برای دبیرستان و یا کالج تکلیفی نوشتنی را انجام دهند. برخی از آن‌ها سعی می‌کنند میان‌بر زده تا بتوانند زمان کمتر و تلاش کمتری را برای تکلیف خود خرج کنند. آن‌ها ممکن است یک یا دو مورد از موارد زیر را انجام دهند:

 • خرید آنلاین کاغذ و یا به کار گماردن فردی دیگر برای انجام تکلیف
 • سریع نوشتن، بدون چک‌نویس
 • پر کردن گزارش با تصاویر بزرگ و یا هر محتوای دیگری که ذهن را منحرف سازد
 • کپی کردن کل گزارش از یک کتاب و یا دایرة المعارف و یا بیان جملات با استفاده از کلمات و ساختارهای دیگر
 • استفاده از حقایق رایجی که همه آن‌را می‌دانند. به طور مثال، آرژانتین یک کشور است. مردم در آرژانتین زندگی می‌کنند. آرژانتین مرزهایی دارد.
 • استفاده از لغات فراوان فقط برای ایده‌ها و یا حقایق پایه ای، برای مثال، پانداها بامبو می‌خورند. پانداها بامبوی زیادی می‌خورند. بامبو بهترین غذا برای پانداهاست.

جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا

از جمله مهم‌ترین علائم جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا، کاهش ناگهانی و قابل توجه ترافیک طبیعی وب‌سایت و یا کاهش رتبه‌ی وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج جستجو برای کلیدواژه ای خاص است. اگرچه لازم است در نظر داشته باشید که عوامل زیادی در افت ترافیک و یا رتبه‌ی وب‌سایت مؤثر هستند، مانند ظهور یک رقیب جدید در بازار فعالیت شما و یا تغییر علاقه‌ی کاربران بر اساس تغییر فصل، اما حتماً به مطالعه‌ی مواردی که از آن‌ها به عنوان فعالیت‌های مضر نام برده می‌شود پرداخته و دریابید آیا این موارد در وب‌سایت شما اتفاق افتاده اند و اگر جواب مثبت است کدام یک؟

چنانچه مطمئن شدید که افت رتبه و ترافیک وب‌سایت شما به دلیل جریمه‌ی الگوریتم پاندا است، باید بدانید که در علم سئو غالباً گفته شده که جبران جریمه‌ی الگوریتم پاندا کار سختی است. سئو و یا بهینه سازی وب‌سایت چیست را می‌توانید با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید.از آن‌جایی که پاندا بر محتوای وب‌سایت تأثیر دارد، اساساً نخستین و مهم‌ترین راه حل رهایی از این جریمه، افزایش کیفیت و اصالت محتوا تلقی می‌شود. البته این اتفاق در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و طبیعتاً به زمان زیادی نیاز دارد. از دیگر مواردی که به هنگام درخواست بخشش از گوگل لازم است انجام شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از ایجاد مزرعه‌ی محتوا3
 • حصول اطمینان از مرتبط بودن محتوای ارائه شده با واژه ای که توسط کاربران جستجو می‌شود
 • حذف محتوای تکراری، بی فایده و هم پوشانی شده از وب‌سایت
 • ارزیابی محتوایی که توسط کاربران وب‌سایت ارائه می‌شود
 • بازنگری حجم تبلیغات و لینک‌های موجود در یک صفحه

به طور خلاصه لازم است بخاطر داشته باشید وب‌سایت‌هایی که به طور منظم اقدام به تولید و انتشار محتوای با کیفیت و اصیل می‌نمایند، ترس کمتری از الگوریتم پاندا خواهند داشت. اگر وب‌سایت شما حاوی محتوایی بر خلاف قوانین باشد، احتمالاً جریمه خواهد شد. از نقطه نظر حرفه ای و عملی باید گفت، بهترین کاری که می‌توانید در برابر اجتناب از جریمه شدن توسط پاندا انجام دهید، خلق و توسعه‌ی یک برند مطمئن است که در زمینه‌ی فعالیت خود از اعتبار قابل توجهی برخوردار باشد.

پاورقی‌ها

 1. آمیت سینگال (Amitabh Kumar “Amit Singhal”) متولد سال 1968 میلادی در هندوستان است. وی برای 15 سال در شرکت گوگل سمت معاون را بر عهده داشت. او در 26 فوریه‌ی سال 2016 گوگل را ترک کرد.
 2. Navneet Panda
 3. مزرعه‌ی محتوا (Content Farm) که به نام آسیاب محتوا نیز شناخته می‌شود، یکی از متدهای اسپم تولید محتوا انبوه و بی کیفیت است. در این روش کمپانی‌ها تعدا زیادی فریلنسر که هیچ آشنایی و تخصصی با موضوع ندارند را در زمینه‌ی تولید محتوا به کار می‌گیرد. نتیجه چیزی غیر از محتوای بی کیفیت و البته زیاد نخواهد بود.
0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه