آموزش سئو

همه چیز در مورد الگوریتم موش کور گوگل

در مطالب گذشته با برخی از الگوریتم‌های گوگل و نحوه‌ی تأثیرگذاری آن‌ها بر نتایج جستجو و رتبه‌ی وب‌سایت آشنا شدیم. برخی از به روز رسانی‌های گوگل بر کیفیت محتوا حساس هستند مانند الگوریتم پاندا، برخی دیگر مانند الگوریتم پنگوئن به عنوان فیلتری برای مقابله با وب‌سایت‌هایی عمل می‌کند که قصد دارند با لینک سازی اسپم و پر کردن صفحه با کلیدواژه رتبه‌ی وب‌سایت خود را بالاتر ببرند. در این مطلب از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی الگوریتم موش کور از تمامی جوانب خواهیم پرداخت.

الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

در بهینه سازی وب‌سایت، وب‌مسترها غالباً با دو هدف عمده از اصول سئو استفاده می‌کنند: قانونی بودن فعالیت‌ها و ماندگاری تأثیرشان بر رتبه بندی وب‌سایت. گوگل در گذشته ای نه چندان دور نوعی از سئو را معرفی کرد که به سئو محلی (Local SEO) معرف است. سئو محلی به کاربر اجازه می‌دهد تا موضوعات مد نظرش برای جستجو را در موقعیت مکانی نزدیک به خود بیابد.

 

موش کور که در زبان انگلیسی Possum خوانده می‌شود، نامی است که برای به‌ روز رسانی تأیید نشده اما مستند شده‌ی گوگل در نظر گرفته شده است. این به روز رسانی در تاریخ یکم سپتامبر سال 2016 میلادی برای اولین بار معرفی شد. به نظر می‌رسد موش کور بیشترین تأثیرش را بر نتایج سئو محلی می‌گذارد. با این الگوریتم وب‌مسترها مشتریان نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود را پیدا می‌کنند. از سوی دیگر کاربران در زمینه‌ی موضوع مورد نظر خود قادر به دستیابی به نزدیک‌ترین مکان به زندگی خود خواهند بود. به عبارت دیگر با استفاده از الگوریتم موش کور، گوگل نتایج مختلفی را بر اساس موقعیت فیزیکی کاربر ارائه می‌کند.

به دلیل اینکه این الگوریتم هیچ وقت توسط گوگل به صورت رسمی تأیید نشد، فرضیه‌ها در مورد اهداف بالقوه اش بسیار زیاد مطرح است. برخی هدف الگوریتم موش کور را تنوع در نتایج محلی دانسته اند. در حالیکه به روز رسانی فرض شده قطعاً این هدف را داشته است، یکی از عوارض جانبی چالش برانگیزش فیلتر کردن لیست کسب و کارهای قانونی بود که با عناوین دیگر ولی در همان ساختمان و محل حضور داشتند. در مطالعه ای بر 1307 کسب و کار گفته شد الگوریتم موش کور گوگل بر حدود 64 درصد از نتایج محلی گوگل تأثیرگذار بوده است. به طور کلی می‌توان گفت الگوریتم موش کور با این هدف اصلی روانه‌ی بازار شد: ارائه‌ی نتایج بهتر و متنوع‌تر بر اساس موقعیت جستجوگر و آدرس کسب و کار.

تأثیرات الگوریتم موش کور

افراد متخصص سئو پدیده‌هایی که در ادامه آمده است را به عنوان مواردی ذکر کرده اند که بر اساس فرضیه از به روز رسانی اصلی نشأت گرفته اند:

  1. فیلتر شدن نتایج جستجوی وابسته

قبل از به روز رسانی موش کور، ظاهر شدن در یک پکیج نتایج جستجوگرهای محلی برای برخی از کسب و کارهای چند منظوره که در یک دسته بندی گوگل قرا می‌گرفتند و در یک مکان واقع شده بودند بسیار عادی بود. منظور از پکیج محلی (بسته‌ی محلی) مجموعه ای معمولاً متشکل از سه مورد از کسب و کارهای محلی است که در رابطه با نتایج ارگانیک گوگل در صورتی که واژه‌ی جستجو شونده هدفی محلی داشته باشد، ظاهر شوند. نتایج جستجوی محلی نیز نتیجه‌های گسترده ای است که با کلیک کردن بر روی لینک “مکان‌های بیشتر” در قسمت پایینی بسته‌های محلی ایجاد می‌گردد. اما لازم به ذکر است بعد از به روز رسانی موش کور بسیاری از این لیست‌ها توسط قابلیت زوم نقشه‌ی گوگل فیلتر شدند.

الگوریتم موش کور

  1. کسب و کارهای فراتر از مرزهای شهر رتبه بندی را افزایش می‌دهند.

بر اساس گزارش مشاور سئو محلی ” جوی هاکینز” (Joy Hawkins)، رتبه بندی کسب و کارهایی که دارای آدرس پستی با نام شهر هستند ولی به طور فیزیکی فراتر از مرزهایی که گوگل درک می‌کند واقع شده اند، بهبود یافته است. در مورد سناریوی مرزهای گوگل، جوی هاکینز مثالی را مورد توجه قرار می‌دهد از یک کسب و کار که از رتبه‌ی 21 به رتبه‌ی 10 صعود کرده است. این موضوع قابل توجهی است چرا که در صنعت سئو محلی مدت‌ها دیده شده که کسب و کارهایی که فراتر از مرزهای شهر واقع شده اند شانس کمی در جهت کسب رتبه‌ی محلی برای عبارت‌هایی دارند که یا در مورد آن شهر خاص است و یا شامل نام آن شهر می‌شود.

تئوری‌های دیگر در مورد تأثیرات الگوریتم موش کور

درباره‌ی تأثیرات الگوریتم موش کور در صنعت سئو محلی نظریات دیگری نیز مطرح گردیده است. یکی از این نظریه‌ها شامل افزایش حساسیت نزدیکی جستجوگر (search proximity) می‌شود. نزدیکی جستجوگر به معنی فاصله‌ی موقعیت فیزیکی یک جستجوگر انسان با کسب و کاری است که در نتایج بسته‌ی محلی نشان داده می‌شود.

به علاوه، فرضیه‌هایی مبتنی بر عملکرد بهتر ومستقل فیلتر محلی گوگل در کسب و کارهایی که رتبه‌ی بالایی دارند نسبت به فیلتر ارگانیک موش کور حکایت دارد. در طی سالیان زیادی میزان هم پوشانی بسته‌ی گوگل محلی و نتایج الگوریتم ارگانیک موضوع مناظره‌های همیشگی بوده است. در حال حاضر اعتقاد بر این است که قدرت ارگانیک کسب و کار به شدت بر رتبه بندی بسته‌های محلی تأثیرگذار است.به همین جهت مشاهده‌ی برخی از کسب و کارهای خوب در بسته‌ی محلی علیرغم رتبه بندی پایین ارگانیک، نکته‌ی جالبی است، اما مجدداً موضوعی تلقی می‌شود که مربوط به الگوریتم موش کور است.

تحت تأثیر قرار گرفتن توسط الگوریتم موش کور

بررسی لیست “Google My Business” به شناخت آسیب احتمالی ناشی از الگوریتم موش کور کمک فراوانی خواهد کرد. بایستی به رتبه‌ی خود در لیست قبل از به بازار روانه شدن الگوریتم موش کور که یکم سپتامبر 2016 نگاهی بیندازید. اگر در آن تاریخ رتبه‌ی بالایی داشته اید ولی بعد از آن با نزول رتبه مواجه شده اید احتمالاً تحت تأثیر الگوریتم موش کور قرار گرفته اید.

اگر کسب و کارتان یک دسته را با یک کسب و کار دیگر در یک ساختمان به اشتراک بگذارد (حتی اگر شما یک شماره‌ی مجزا و یا یک عنصر دیگر را دارا باشید) برای کلمه‌ی کلیدی معمول خود جستجو کنید. سپس روی نقشه ای که در کنار جستجوگر محلی قرار دارد زوم کرده تا متوجه شوید که لیست شما مجدداً ظاهر می‌شود یا خیر. اگر پاسخ تمامی این موارد “بله” است، باید گفت احتمال تحت تأثیر الگوریتم موش کور قرار گرفتن بسیار زیاد است.

نحوه‌ی جبران خسارت الگوریتم موش کور

باید گفت متأسفانه چنانچه گوگل لیست شما را به دلیل وابستگی یا موقعیت مکانی فیلتر کند، هیچ راه حل آسانی برای بازیابی رؤیت پذیری قبلی‌تان وجود ندارد. به نظر نمی‌رسد اضافه کردن یک شماره‌ی واحد واقعی و یا غیر واقعی تأثیر خاصی در فیلتر داشته باشد، ولی بایستی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. یه یاد داشته باشید گوگل همواره مرتبط ترین نتایج را به کاربر نمایش می‌دهد.بهبود کلی سئو محلی (شامل اعتبار دامنه، لینک‌ها، محتوا و تعداد بازدیدهای طبیعی گوگل) به شما کمک می‌کند تا گوگل را “متقاعد کنید” که اگر قرار است یک کسب و کار در دسته‌ی شما نمایش داده شود آن باید کسب و کار شما باشد.
  2. به دلیل اینکه یکی از محرک‌های الگوریتم موش کور حضور کسب و کارهای چند منظوره در دسته بندی همسان و یا موقعیت مکانی یکسان است، ممکن است بخواهید تجربه ای از تغییر لیست Google My Business خود داشته باشید. به طور مثال چنانچه دسته بندی فعلی شما “وکلای حرفه ای عمومی” باشد و به دلیل حضور یک رقیب قوی‌تر در موقعیت جغرافیایی‌تان گوگل نام شما را فیلتر کند می‌توانید دسته بندی را به چیزی تغییر دهید که مطمئن باشید در موقعیت مکانی شما کسی از آن استفاده نمی‌کند، مثلاً وکالت قانونمند. توجه داشته باشید تغییر دسته بندی به خودی خود می‌تواند موجب نوسانات بسیار شدید در رتبه بندی و ترافیک وب‌سایت گردد و تنها می‌بایست با درک کاملی از تأثیرات منفی بالقوه‌ی آن انجام پذیرد. اگرچه اگر ترافیک شما قبل از آن به دلیل فیلترینگ به صفر رسیده باشد این آزمایش می‌تواند مفید عمل کند.
  3. به دلیل اینکه الگوریتم موش کور مرحله ای را برای فیلتر کردن لیست‌ها بر اساس وابستگی مشترک تعیین کرده است، این مسئله موجب ایجاد لیست‌هایی برای شیوه‌های پزشکی و قانونی، آژانس‌های املاک و مدل‌های تجاری مشابه می‌شود. اگر گوگل تنها یک لیست در موقعیت شما نمایش دهد و فهرست اصلی را به نفع فهرست یکی از شرکا در عمل شما فیلتر می‌کند، این موضوع می‌تواند یک سناریوی نابرابر در محل کار شما ایجاد و در نهایت منجر به گیجی مصرف کننده شود.

حقایقی دیگر در مورد الگوریتم موش کور

نام این الگوریتم از سناریویی که توسط “فیل رازوک” (Phil Rozvek) مطرح شد گرفته شده است: سناریویی بیان کننده‌ی این موضوع که لیست‌های کسب و کارهای محلی با اینکه واقعاً وجود دارند ولی غالباً نشان داده نمی‌شوند. در این مورد اصطلاح “play possum” به کار گرفته شد که در زبان فارسی به موقعیتی گفته می‌شود که فرد تظاهر به خواب یا بیهوشی کند.

مطالعات کمی در مورد تأثیرات الگوریتم موش کور بر نتایج جستجو انجام گرفته است و لازم است بررسی‌های بیشتری در این مورد صورت بگیرد.

5/5 ( 1 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه