آموزش سئو

الگوریتم رنک برین گوگل چیست؟

گوگل همواره به منظور رتبه بندی دقیق‌تر صفحات وب و فراهم آوری نتایج مناسب‌تر جستجو، به روز رسانی‌هایی را معرفی و اعمال می‌کند. در این مطلب از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی یکی از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل به نام رنک برین خواهیم پرداخت.

الگوریتم رنک برین گوگل (Google RankBrain) یک الگوریتم موتور جستجو مبتنی بر یادگیری ماشین است. یادگیری ماشین توانایی ماشین‌ها در استفاده از اطلاعات ورودی برای آموزش به خودشان است. استفاده از این الگوریتم در تاریخ بیست و ششم اکتبر سال ۲۰۱۵ مورد تأیید قرار گرفت. این الگوریتم به گوگل در فراهم آوردن نتایج مرتبط تر برای کاربران کمک می‌کند. قبل از رنک برین گوگل از الگوریتم پایه اش در جهت تعیین نمایش نتیجه‌ی جستجو برای عبارتی که کاربر جستجو کرده بود می‌نمود. اما بعد از رنک برین این باور برقرار است که عبارت جستجو مورد بررسی یک مدل تفسیر که توانایی اعمال برخی فاکتورها مانند مکان جستجو کننده، خصوصیت و کلمات عبارت جستجو را داراست به منظور تعیین هدف واقعی جستجو کننده اعمال کند.

جنبه‌ی یادگیری ماشین الگوریتم رنک برین فاکتوری است که آن‌را از دیگر به روز رسانی‌های گوگل جدا می‌کند. در جهت آموزش الگوریتم رنک برین برای تولید نتایج مفید، گوگل ابتدا از داده‌های منابع مختلف آن‌را تغذیه می‌کند. سپس الگوریتم آن‌را گرفته، محاسبه کرده و در طول زمان به خود آموزش می‌دهد که چگونه انواع سیگنال‌ها را با انواع نتایج مطابقت دهد و همینطور بر اساس این محاسبات رتبه بندی موتور جستجو را انجام دهد.

رنک برین

شناخت الگوریتم رنک برین

برای کامل مشخص  کردن رنک برین، شاید بتوانید خود را به جای گوگل گذاشته و سعی کنید هدف یک عبارت جستجو مانند مکان المپیک را دریابید.

منظور واقعی این جستجو چیست؟ آیا کاربر می‌خواهد در مورد بازی‌های المپیک تابستانی بداند یا المپیک زمستانی؟ آیا جستجو کننده برای المپیکی که به تازگی تمام شده جستجو کرده و یا برای المپیکی که در چهار سال آینده اتفاق خواهد افتاد؟ آیا جستجو کننده خود در المپیک شرکت نموده و یا اینکه در هتل نشسته و به دنبال آدرس مکان مراسم افتتاحیه‌ی بازی‌های المپیک است؟ آیا ممکن است فقط به دنبال اطلاعات تاریخی در مورد اولین دوره‌ی بازی‌های المپیک در یونان باستان بوده باشد؟

حالا تصور کنید در جواب به این عبارت تمام چیزی که دارید سیگنال‌های الگوریتم ساده مانند کیفیت محتوا و یا تعداد لینک‌هایی باشد که قسمتی از یک محتوا به دست آورده است. تصور کنید بازی‌های زمستانی در روسیه در ماه گذشته پایان یافته و وب‌سایت رسمی بازی‌های المپیک میلیون‌ها لینک بابت محتوایی که درباره‌ی این رویداد داشته کسب کرده است. اگر الگوریتم شما ساده باشد ممکن است فقط نتایج مربوط به بازی‌های زمستانی را نمایش دهد، تنها به دلیل اینکه بیشترین لینک را داراست.

این وضعیت کمی پیچیده اما رایج است و ظرفیت رنک برین در حد نیاز پدیدار می‌شود. گوگل تنها با محاسبه‌ی ریاضیاتی نتایج بر اساس الگوهایی که الگوریتم یادگیری ماشین در رفتار جستجو کننده‌ها دریافته است، قادر به تعیین نمایش جستجو خواهد بود. به عنوان مثال اکثریت افرادی که واژه‌ی مکان المپیک را جستجو می‌کنند در حقیقت به دنبال مکان بازی‌های المپیکی که در آینده‌ی نزدیک قرار است برگزار شود هستند. بنابراین گوگل نیاز اکثریت جستجو کنندگان را با نمایش یک باکس با عبارت مکان بازی‌های المپیک آینده، پاسخ خواهد داد.

در حالیکه باکس پاسخ گوگل ممکن است منظوری که در پس بیشتر جستجوهای مکان المپیک را خطاب قرار دهد، اما موارد استثنایی نیز وجود دارند که گوگل لازم است به آن‌ها نیز بپردازد. به طور مثال اگر جستجو توسط فردی که در هفته‌ی آغازین بازی‌های المپیک در شهر برگزاری این بازی‌ها حضور داشته انجام شده باشد، در آن صورت گوگل احتمالاً می‌بایست آدرس مکانی که مراسم افتتاحیه در آن برگزار می‌شود را فراهم آورد. به عبارتی دیگر، سیگنال‌هایی نظیر مکان جغرافیایی کاربر و تازگی محتوا بایستی در تفسیر منظور جستجو و فراهم آوردن نتایجی که مورد رضایت جستجو کننده باشد مورد استفاده قرار گیرد.

رنک برین یک پروژه‌ی در حال پیشرفت با هدف یادگیری ماشین در تفسیر بدون نقص منظور واقعی عبارت جستجو است. جالب است بدانید عبارت فرضی ما یعنی مکان المپیک در سال ۲۰۱۷ میلادی در ایلات متحده‌ی آمریکا مورد جستجو قرار گرفت. نتیجه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

رنک برین

آیا این نتیجه به معنی آن است که ماشین فکر می‌کند بیشتر افرادی که برای این عبارت جستجو می‌کنند به بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو علاقه مندتر هستند؟ آیا رنک برین در اینجا بر اساس الگوهایی که محاسبه کرده موفق بوده است؟ یا اینکه هنوز بر عبارت مبهم ما کار می‌کند و نمی‌داند که ما به دنبال بازی‌های قدیمی‌تر هستیم و یا جواب تازه تری مربوط به بازی‌های آینده را طلب می‌کنیم؟ آیا اگر نزدیک بازی‌های المپیک آینده همین عبارت را جستجو کنیم با شهر برگزاری این بازی‌ها مواجه خواهیم شد، و اگر اینگونه باشد آیا دلیل نمایش آن نتیجه تشدید سیگنال‌هایی است که این رویداد در آن زمان خواهد داشت؟

به دلیل اینکه گسترش و تفاوت‌های ظریف تأثیر رنک برین بر نحوه‌ی کارکرد الگوریتم مرکزی گوگل هنوز به طور کامل مشخص نیست، یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت نحوه‌ی کار الگوریتم رنک برین زیر نظر گرفتن فاصله‌ی زمانی در جوابدهی گوگل به عبارت‌های متنوع جستجویی است که خود شما انجام می‌دهید. باید ببینید گوگل چند وقت یکبار نتایج رضایت بخشی برای عبارت‌های جستجوی شما فراهم می‌کند. آیا گوگل منظور شما را به درستی فهمیده است؟

آیا الگوریتم رنک برین بر نحوه‌ی بهینه سازی وب‌سایت تأثیرگذار است؟

متکی بر مدرنیته بودن مهارت‌های شخصی شما در سئو، رنک برین ممکن است تغییرات کوچک و یا بزرگ در تئوری‌های شما ایجاد کند. مشاورین سئو می‌بایست حداقل سه مفهوم لازم در فضای رنک برین را درک کرده و مد نظر قرار دهند:

  • سیگنال‌های متفاوت رتبه بندی که برای عبارت‌های متفاوت اعمال می‌شود

قبل از رنک برین شاید ارزیابی بهینه سازی یک صفحه‌ی وب توسط ارزیابی تمامی سیگنال‌های سنتی (عمق محتوا، مطابقت کلیدواژه،…) مناسب بود. بعد از رنک برین اما، مشاور سئو باید نوع محتوایی که بهتر منظور کاربر را پوشش دهد تعیین کنند. لازم است بدانید که الگوریتم‌هایی که رنک برین از آن‌ها نشأت گرفته در حقیقت مبتنی بر مطابقت سیگنال‌ها با منظور جستجو هستند، و متخصصین سئو نیز می‌بایست همین کار را انجام دهند.

رنک برین

  • سیگنال‌هایی که منجر به خوشنامی وب‌سایت شما می‌شوند

سئو به دنبال خوشنام کردن برند شما به عنوان یک منبع قابل اعتماد برای موتورهای جستجو و کاربران انسانی در جهت فراهم کردن یک تجربه‌ی مشخص است. مزایای ایجاد یک چنین تصویر مثبتی از برند می‌تواند رتبه بندی قابل قبول برای کلیدواژه‌هایی که از نظر شما مهم‌تر هستند باشد. آیا نیاز است برند شما نام نیکش را بر اساس تازگی، عمق، لینک‌هایی که کسب کرده، درگیر کردن کاربر و یا دیگر سیگنال‌ها بسازد؟ پاسخ این پرسش بستگی به موضوعی دارد که شما پوشش می‌دهید. با گذر زمان برند شما بر اساس سیگنال‌هایی که می‌خواهد ارائه دهد باید اعتبار لازم را بسازد.

  • دوران یک کلیدواژه – یک صفحه به سر آمده است

احتمالاً می‌دانید که عملکردی نظیر ایجاد یک صفحه برای کلیدواژه‌ی کفگیر، یک صفحه‌ی دیگر برای کفگیرها، یک صفحه‌ی دیگر برای کفگیرهای آشپزخانه، یک صفحه‌ی دیگر برای کفگیرهای فلزی و همانند آن دیگر کاربردی ندارد. روش‌های مدرن بهینه سازی وب‌سایت تمامی این عبارت‌ها را در یک قسمت از محتوا که با زبان مناسبی نوشته شده باشد می‌آورد. برای افرادی که از تاکتیک‌های سئو آگاهی دارند این خبر جدیدی نیست. اما حضور رنک برین اهمیت تمرکز هوشمندانه بر مفهوم کلی کلیدواژه در یک متن قابل درک را پررنگ می‌کند.

جالب است بدانید الگوریتم رنک برین به عنوان بخشی از الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل معرفی گردید. اگر مایلید بدانید الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه