آموزش سئو

بایدها و نبایدهای تولید محتوا در سئو

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، بهینه سازی وب‌سایت یکی از مهم‌ترین مواردیست که باید درنظر گرفته شود. بهینه سازی وب‌سایت و یا همان سئو در کسب رتبه‌ی بالاتر وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج جستجو کمک فراوانی کرده و در نهایت منجر به ر‌‌ؤیت پذیری بیشتر و بازدید بیشتر از وب‌سایت خواهد شد. اما بهینه سازی وب‌سایت چیست و چگونه ممکن می‌شود؟ یکی از اصلی‌ترین مواردی که در سئو مطرح است محتوا می‌باشد. چه عواملی باعث می‌شود یک محتوا از منظر سئو خوب باشد؟ در این مطلب از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بایدها ونبایدهای تولید محتوا در سئو خواهیم پرداخت.

تولید محتوا در سئو (SEO Content)

برای اینکه بیشتر مفهوم عبارت را بفهمیم بهتر است آن‌را با بخش‌های تشکیل دهنده اش بررسی کنیم.

سئو: منظور از سئو بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو است، و یا پروسه‌ی بهینه سازی وب‌سایت به منظور بهبود رؤیت پذیری آن برای کاربرها.

محتوا: منظور از محتوا هر گونه اطلاعاتی است که در وب وجود دارد و در همان وب می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. محتوا انواع متفاوتی دارد. برای اینکه همه چیز در مورد بازاریابی محتوایی را بدانید می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

سئو محتوا

بنابراین اگر این کلمات را با هم در یک عبارت تعریف کنیم می‌توان گفت: تولید محتوا در سئو به هر گونه محتوای گفته می‌شود که در جهت جذب ترافیک موتورهای جستجو تولید شده باشد.

بازاریابی محتوایی مؤثر یک ابزار فوق العاده در بهینه سازی مدرن وب‌سایت‌هاست. همانطور که چرخ‌های بدون موتور باعث خواهند شد شما فقط پدال بزنید، محتوا بدون استراتژی سئو نخواهد توانست در بازار کسب و کارهای دیجیتال جایگاه بالایی به دست آورد. و دقیقاً مانند یک موتور بدون چرخ، سئوی بدون محتوا نیز مانند یک ماشین بسیار زیباست که به ناکجا آباد خواهد رفت.

محتوا برای اینکه از حجم بالای پست‌های متوسطی که این روزها فضای اینترنت را اشغال کرده اند دور بماند، نیازمند سئو است. لازم به ذکر است بر اساس اعلام گوگل یکی از سه فاکتور اصلی تعیین کننده‌ی رتبه‌ی وب‌سایت محتوا می‌باشد. اما این جمله به چه معناست؟ قطعاً به معنی این است که هر محتوایی در بررسی موتور جستجو به حساب نخواهد آمد. متأسفانه موتورهای جستجو برای مشخص کردن محتوای با کیفیت از چک لیست خاصی استفاده نمی‌کنند و احتمالاً هرگز نیز این کار را انجام نخواهند داد. در ادامه با مواردی آشنا خواهیم شد که در تولید یک محتوای با کیفیت از منظر سئو کمک خواهند کرد.

استراتژی محتوا را بر پایه‌ی سئو تعیین کنید

بسیاری از افراد هنوز تا پایان تولید محتوا صبر می‌کنند و سپس سعی می‌کنند آن‌را به عنوان ابزاری برای سئو مورد استفاده قرار دهند.‌ آن‌ها سعی می‌کنند بفهمند چه چیزی تولید کرده اند و در نهایت سعی می‌کنند چند کلیدواژه و لینک به آن اضافه کنند. این در حالیست که یک استراتژی مؤثر بازاریابی محتوایی با در نظر داشتن کلیدواژه و منظور کاربر از جستجو آغاز می‌شود. به محض اینکه بدانید عبارتی که کاربر جستجو می‌کند و یا از چگونگی محتوایی که کاربر به دنبال آن است مطلع شوید، قادر خواهید بود که یک استراتژی مؤثر طراحی کنید که پاسخ گوی سؤالات مشخص کاربران بوده و به آن‌ها کمک کند به راحتی به هدف مورد نظر خود از جستجو دست یابند.

محتوای با کیفیت

 • بر اساس شناخت مخاطبان و همچنین کلیدواژه‌هایی که مورد جستجو قرار می‌گیرند است. از زبان مخاطبانتان استفاده کرده و چیزی که آن‌ها به دنبالش هستند را فراهم کنید.
 • به مخاطبان کمک می‌کند تا پاسخ سؤال‌های مشخص خود را بیابند. در حقیقت محتوای با کیفیت بایستی موضوعی مشخص را به طور کامل پوشش دهد. محتواهای بلندتر (بیشتر از ۱۰۰۰ کلمه) رتبه‌ی بهتری را در جستجوهای طبیعی کسب خواهند کرد. اما لازم است محتوا حول محور همان موضوع مشخص مانده و تمرکزش از بین نرود.
 • به یک CTA‌ ۱جذاب و یا قدم بعدی که به وضوح نشان داده شده باشد مجهز است. زمانی که خوانندگان خود را بشناسید محتوای شما می‌تواند به آن‌ها حتی بیشتر از چیزی که می‌خواهند ارائه کند.

محتوای خوب طراحی کنید

زمانی که مخاطبان به خوبی درگیر شوند از محتوای بیشتری استفاده کرده، با آن ارتباط برقرار کرده و در نهایت شاید حتی آن‌را به اشتراک بگذارند. برای دستیابی به چنین اتفاقی لازم است محتوای مشخص، ساختار بندی شده و در یک کلمه، خوب داشته باشید. در مورد خصوصویات یک محتوای خوب فلسفه‌های زیادی وجود دارد. مواردی که در ادامه آمده همگی قابلیت در نظر گرفته شدن را دارند و هر محتوایی که تمایل به قابل قبول بودن داشته باشد لازم است حداقل چند مورد از آن‌ها را پوشش دهد:

 • ساده، مشخص، منسجم
 • غیر قابل پیش بینی
 • معتبر، مجاز
 • سرگرم کننده
 • الهام بخش
 • آموزشی
 • مرتبط
 • عمیق
 • کاربردی
 • ارزشمند
 • قابل اعتماد

همانطور که محتوای خود را تهیه می‌کنید مخاطبان خود را در ذهن داشته باشید: شما در حقیقت برای افراد می‌نویسید، متن شما باید برای موتورهای جستجو هم قابل فهم باشد، نه اینکه برای موتورهای جستجو بنویسید تا افراد هم آن‌را بفهمند.

محتوای با کیفیت

 • برای مخاطبانتان نوشته می‌شود نه برای همکارانتان. مطمئن شوید که زبانی که در متن استفاده می‌کنید نه خیلی ساده باشد نه پر از اصطلاحات تخصصی.
 • قابل به اشتراک گذاری است. یک قدم به عقب برگشته و از خود بپرسید، اگر من جای مخاطبان بودم آیا این متن را به اشتراک می‌گذاشتم؟
 • ساختار مناسبی دارد. از پاراگراف‌های کوتاه، اعداد، علائم، متن برجسته شده و هر آن چیزی که خواندن متن را برای چشمان مخاطبان آسان می‌کند استفاده کنید.
 • از تیترها و زیرتیترهای مناسب استفاده کرده است.
 • دارای نتایج ایده آل است. امیدها، ترس‌ها و نگرانی‌های مخاطبان را در نظر بگیرید.
 • از رتبه‌های فعلی برتر در صفحه‌ی نتایج جستجو بهتر است. رقبای خود را زیر نظر داشته باشید. صفحاتی که آن‌ها اخیراً برای کلیدواژه‌های به خصوص رتبه‌ی برتری گرفته اند را مرور کنید. مطمئن شوید محتوای شما بهتر از آن‌هاست.

سئو محتوا

محتوایی بدون اشتباه تولید کنید

آیا چیزی نا امید کننده تر از غلط املایی در یک محتوای ارزشمند وجود دارد؟ نه، هیچ چیزی بدتر از آن نیست. در حال حاضر هیچ نشانه ای حاکی از اینکه گرامر در رتبه بندی نقشی دارد وجود ندارد، اما اعتبار متن موضوعی قابل تأمل است.

محتوای با کیفیت

 • خالی از اشکالات گرامری و املایی است. بعد از نوشتن متن را دوباره بخوانید. و حتی بهتر است بعد از آن از کس دیگری بخواهید تا آن‌را بخواند.
 • به منابع خوب، قابل اعتماد و خوشنام لینک کرده است.
 • دارای صحت مطالب است. فقط به دلیل اینکه دیگران در محتوایشان به طور مثال از آمار استفاده کرده اند دلیل خوبی نیست که شما هم همین کار را انجام دهید، مگر اینکه منبع قابل اطمینانی برای آن بیابید.

استفاده از کلیدواژه را بررسی کنید

شما کار خود را با کلیدواژه و منظور مخاطب از جستجوی عبارتی آغاز کردید. البته باید بدانید فقط این نیست که بفهمیم از چه کلیدواژه ای در متن استفاده کنیم، بلکه بیشتر به معنای آن است که بررسی کنیم چطور آن کلیدواژه را در متن ذکر شده مورد استفاده قرار دهیم.

پر کردن یک صفحه با کلیدواژه از ابتدا هم کار جذابی نبود، اما امروز به لطف گوگل غیرمؤثر نیز هست. همچنین باید بدانید گوگل در مورد کلیدواژه‌ها بسیار داناست. اما هیچ کدام از این موارد به معنی آن نیست که اهمیت و تأثیر کلیدواژه از بین رفته است. فقط لازم است سئو از آن‌ها به درستی استفاده کند.

لازم به ذکر است که کاربران برای کلیدواژه‌ها جستجو می‌کنند. گوگل به اندازه‌ی کافی باهوش است تا مترادف‌های رایج را تشخیص دهد، اما زمانی که کاربری یک کلیدواژه را تایپ میکند دقیقاً به دنبال همان کلیدواژه در صفحه‌ی نتایج جستجو می‌گردد.

محتوای با کیفیت

 • با کلیدواژه پر نشده است. هیچ محاسبه‌ی دقیقی برای این موضوع وجود ندارد. بهترین اقدامی که برای بررسی تعداد کلیدواژه می‌توانید انجام دهید استفاده از گزینه‌ی ‘Find’‌ و جستجوی کلمه ایست که کلیدواژه‌ی آن متن تلقی می‌گردد. اگر متوجه شدید که بیش از حد استفاده شده بهتر است از مترادف آن‌را در برخی نقاط متن به کار ببرید.
 • از بخش‌های با مفهوم که در آن‌ها کلیدواژه‌های مرتبط استفاده شده باشد تشکیل شده است. گوگل هر روز در فهم واژه‌های مرتبط بهتر و بهتر می‌شود.
 • از کلیدواژه به طور طبیعی استفاده کرده است. از مترادف‌ها، مخفف‌ها، شکل جمع کلمه و دیگر اشکالی که استفاده از آن‌را طبیعی جلوه دهد استفاده کنید.
 • از کلیدواژه در تصاویر متنی به طور طبیعی استفاده کرده است. عناوین عکس‌ها وتوضیحات تصاویر مواردی استراتژیک هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • از کلیدواژه در URL به طور طبیعی استفاده کرده است.
 • از کلیدواژه در ۱۰۰ کلمه‌ی ابتدایی متن به خوبی استفاده کرده است.

برای اهداف ما این مخاطبان هدف هستند که مهم تلقی می‌گردند. خوشبختانه الگوریتم رنک برین اگرچه هنوز تا حدی مبهم است ولی تا حد زیادی استوار می‌باشد. الگوریتم رنک برین چیست را با کلیک بر روی لینک بخوانید. این گفته به معنی آن است که ما می‌توانیم از ابزارهای گوگل استفاده کنیم، نتایج متعدد را بررسی کنیم، فرضیه‌های متفاوت را مورد آزمایش قرار دهیم و با حداقل خصوصیاتی که یک محتوا را تبدیل به محتوایی خوب و مناسب تبدیل می‌کنند آشنا شوید.

پاورقی

 • CTR از عبارت Click-Through Rate گرفته شده است و در واقع معیاری است برای اندازه گیری تعداد کلیک‌هایی که تبلیغ کنندگان برای هر تبلیغشان دریافت می‌کنند. می‌توان گفت دستیابی به عدد بالای CTR در موفقیت تبلیغات کلیکی بسیار ضروری به شمار می‌رود، چرا که این عدد می‌تواند تأثیر مستقیمی بر امتیاز کیفیت و بهایی که هر بار به خاطر هر کلیک پرداخت خواهد شد داشته باشد.

0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

1 دیدگاه

 1. به نظر من این مهمه که بدونی برای کی و با چه هدفی می نویسی

نوشتن یک دیدگاه