دیجیتال مارکتینگ

شرح وظایف یک آژانس دیجیتال مارکتینگ

ممکن است تا به حال شنیده باشد که دنیای بازاریابی در حال تغییر است، این گفته تا حدود زیادی با واقعیت منطبق است. اما شاید بهتر است کمی متفاوت تر به این عبارت نگاه کرد. ” دنیای بازاریابی تغییر کرده است.” می‌توان گفت پیش بینی اینکه این صنعت به چه سمتی در حرکت است در این موقعیت چندان مهم تلقی نمی‌گردد. واقعیت این است که بازاریابی سنتی به اندازه‌ی گذشته کارآمد نیست. بازاریابی سنتی حتی در دوران اوج خودش هم شاید تا حدود زیادی رویکرد درستی به شمار نمی‌رفت.

بازاریابی دیجیتال و یا همان دیجیتال مارکتینگ دقیقاً در زمان درستی ظهور کرد. به طور خلاصه می‌توان گفت بازاریابی دیجیتال مؤثرترین روش بازاریابی یک کسب و کار در دنیای امروزی و در آینده‌ی پیش بینی شده است. پیاده سازی استراتژی‌های بازاریابی سنتی برای یک برند دقیقاً مانند این است که در حالی که از رادیوی اف ام قدیمی‌تان خسته شده اید، از آن انتظار داشته باشید ایستگاه‌های رادیویی جدیدی ارائه کند. این در حالیست که بازاریابی دیجیتال را می‌توان به پخش موسیقی مورد علاقه تان از دستگاه تلفن همراهتان تشبیه کرد. مخاطبان خاصی را مورد هدف قرار می‌دهید و خریداران می‌توانند به صورت شبانه روزی به شما مراجعه کنند.

در بازاریابی دیجیتال حدس و گمانه زنی در کار نیست. استراتژی‌های متفاوت به طور پیوسته به منظور سنجش کارآیی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در این نوع بازاریابی قادر خواهید بود نتایج را اندازه گیری کرده و تغییرات لازم در استراتژی‌ها را اعمال کنید. این اتفاقی است که در بازاریابی دیجتال می‌افتد؛ بهتر است اصلاح کنیم: این اتفاقی است که در صورت حضور و نظارت یک آژانس دیجیتال مارکتینگ قابل برای کسب و کار شما خواهد افتاد. اما آژانس دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چه وظایفی بر عهده دارد؟ در این مطالب از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی وظایف و عملکرد آژانس دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت.

به منظور اینکه با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم، ابتدا لازم است مفهوم دیجیتال مارکتینگ را بیشتر بررسی کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) و یا همان دیجیتال مارکتینگ، تمامی اقدامات بازاریابی که از طریق یک دستگاه الکترونیک و اینترنت انجام پذیرد را شامل می‌شود. بازاریابی در حقیقت ارتباط با مشتریان در مکان مناسب و زمان مناسب است. این موضوع به معنای آن است که لازم است آن‌ها را جایی ملاقات کنید که بیشترین زمانشان را در آن می‌گذرانند، یعنی اینترنت. بنابراین بازاریابی دیجیتال هر گونه از بازاریابی است که آنلاین صورت پذیرد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ

در حالیکه همانطور که ذکر شد چتر بازاریابی دیجیتال می‌تواند اپلیکیشن‌های تلفن همراه، پادکست‌ها و انواع دیگر رسانه‌های دیجیتال را در بر بگیرد، باید گفت که اینترنت هسته‌ی مرکزی تمامی این ابزارها و روش‌ها به شمار می‌رود. دیجیتال مارکتینگ به شدت سازمان دهی شده، دقیق در انتخاب هدف و توانمند در اندازه گیری نتایج در مدت زمانی مشخص است.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بر اساس گزارشی، 78 درصد مدیران عامل به بازاریاب‌ها اعتماد ندارند، چرا که معتقدند آن‌ها بر درصد سود نسبت به سرمایه گذاری اولیه1 تمرکز نمی‌کنند. در واقع یک مدیرعامل انتظار وجود نتایج قابل اندازه گیری، یعنی فروش و درآمد، را از تیم بازاریابی اش دارد. اما بسیاری از مدیران عامل بر این باورند که بازاریاب‌ها بیشتر از حد لازم بر نتایج غیر قابل ملموس مانند میزان تحت تأثیر قرار دهی افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی توجه دارند. برخی از کمپانی‌ها به استخدام یک آژانس دیجیتال مارکتینگ اقدام می‌کنند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ با آژانس‌های بازاریابی سنتی از این نظر که بر نتایج بازاریابی در دنیای دیجیتال تمرکز دارد متفاوت است. در حقیقت نتایج قابل اندازه گیری و درصد سود نسبت به سرمایه گذاری اولیه فاکتورهای اصلی مورد توجه آژانس دیجیتال مارکتینگ است.

یک آژانس دیجیتال مارکتینگ کارآمد به هیچ وجه بدون هدف گیری شلیک نمی‌کند. در آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ تیمی از مشاوران، خلاقان و توسعه دهندگان بر مجموعه ای از استراتژی‌ها به منظور کسب قابل قبول‌ترین نتایج کار می‌کنند. آژانس دیجیتال مارکتینگ همانند موتور توسعه دهنده‌ی برند و تولید کننده‌ی مشتری است.

آژانس دیجیتال مارکتینگ

همانطور که ذکر شد آژانس دیجیتال مارکتینگ بر سود کمپین بازاریابی و رشد درآمد شما از طریق طیف گسترده ای از خدمات و البته تخصص توجه دارد:

  • تخصص در بهینه سازی وب‌سایت که به رتبه‌ی شما در صفحه‌ی نتایج جستجو کمک می‌کند.
  • تخصص در کسب ترافیک پرداختنی به شما کمک می‌کند تا پول خود را برای موارد ناکارآمد هدر ندهید.
  • ابزارهای هدف گیری بازار به منظور متقاعد کردن مشتریان به خرید از شما، حتی زمانی که به جستجوی محصولات و یا خدمات شما نپرداخته باشند.
  • تخصص در تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی.

برای مثال، اگرچه تبلیغات کلیکی می‌تواند به کسب و کار شما در دستیابی به خریداران بالقوه کمک کند، تبلیغات فیسبوک به مراتب قدرتمندتر هستند. با ترکیب دو امکان دستیابی به مشتریان و اطلاعات هدف گذاری شده، این نوع از تبلیغات برای شما این امکان را فراهم خواهد کرد که به مشتریان دست یابید قبل از اینکه آن‌ها حتی به خرید کردن از شما فکر کرده باشند.

وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ

با توجه به مطالب ذکر شده به طور خلاصه می‌توان گفت اگر به فکر بهبود کسب و کار آنلاین خود هستید بهتر است از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید. اما قبل از آن بد نیست به حیطه‌هایی که این گونه آژانس‌ها در آن‌ها وظایفی را بر عهده دارند مسلط باشید:

تبلیغ و مدیریت رسانه‌های اجتماعی

بدون یک پروفایل فعال در شبکه‌های اجتماعی، در ارتباط بودن با دیگران در دنیای امروزی کاری بس دشوار است. مطالعات اخیر نشان داده اند از هر 10 کسب و کار در ایالات متحده‌ی آمریکا، 9 کسب و کار از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی استفاده می‌کنند. البته جای هیچ تعجبی نیست، چرا که اکثر کاربران اینترنت از برندها انتظار حضور فعال آنلاین و در ارتباط بودن با مشتریانشان را دارند.

آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانند شبکه‌ی اجتماعی شما را مدیریت کرده و آن‌را با استانداردهای موجود تطابق دهند. قطعاً می‌خواهید تمامی پست‌های شما به خوبی طراحی شده و پیامی گیرا و کوتاه را در قالبی جذاب ارائه دهند. آژانس دیجیتال مارکتینگ با بهره گیری از مدیران خلاق و با تجربه در زمینه‌ی شبکه‌های اجتماعی، قادر به تولید محتوای با کیفیت و در نتیجه درگیر کردن مخاطبان خواهد بود.

مهم‌تر از آن، آژانس دیجیتال مارکتینگ به تبلیغات شما نیز توجه می‌کند. این موضوع شامل تخصیص بودجه به کمپین‌های متعدد تبلیغاتی، هدف گیری افراد صحیح و فرستادن آن‌ها به وب‌سایت شما می‌شود.

تبلیغات دیجیتال

تحقیقات نشان می‌دهند که 79 درصد آمریکایی‌ها به صورت آنلاین خرید می‌کنند. البته این روش خرید در سراسر جهان در حال رشد است. اما قطعاً قبل از اینکه چیزی را خریداری کنید باید آن‌را جستجو نمایید. این نقطه همان جاییست که گوگل ادز وارد میدان می‌شود. گوگل ادز به شما این امکان را می‌دهد که در حالیکه مشتریان در حال جستجوی واژه ای مشخصاً مرتبط با کسب و کار شما هستند، به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اگر می‌خواهید بدانید گوگل ادوردز چیست می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

بیایید در این مورد مثالی را بررسی کنیم: شما صاحب یک فروشگاه کفش در نیوجرسی (New Jersey)هستید. ممکن است بخواهید زمانی که فردی عبارت ” کفش زنانه در نیوجرسی ” را جستجو می‌کند، نشان داده شوید. می‌توانید به گوگل مبلغی را پرداخت کرده تا هر بار که فردی این عبارت را جستجو می‌کند در بین سه نتیجه‌ی اول صفحه پدیدار شوید. اگرچه ممکن است ساده به نظر برسد، ولی تحقق این موضوع به تلاش و بهینه سازی‌های زیادی نیازمند است، چرا که رقابت در گوگل بسیار بالاست و این موتور جستجو تبلیغات را بر اساس الگوریتم‌های پیچیده ای رتبه بندی می‌کند.

تقریباً تمامی آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ متخصصانی در زمینه‌ی تبلیغات در گوگل دارند. آن‌ها قادر به مدیریت کمپین‌های شما و کسب بهترین نتایج از هزینه‌ی صرف شده هستند. به علاوه، دنیای تبلیغات گوگل با تبلیغات ذکر شده پایان نمی‌یابد. ویدئو، یوتیوب و تبلیغات فروشگاهی هم بخشی از شبکه‌ی گوگل به شمار می‌روند. مدیریت تمامی این موارد به طور همزمان می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد. بنابراین بهره گیری از یک آژانس تبلیغاتی ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ

توسعه‌ی وب‌سایت

اگر صاحب کسب و کاری آنلاین هستید، داشتن یک وب‌سایت با طراحی خوب، کارآمد و ساختار مشخص اطلاعات بایستی در صدر اولویت‌های شما قرار داشته باشد. آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ غالباً دارای تیمی از طراحان هستند و به راحتی می‌توانند وب‌سایت شما را یا توسعه ببخشند و یا دوباره طراحی نمایند تا با استانداردها تطابق داشته و برای بازدیدکنندگان بهترین تجربه‌ی ممکن را فراهم سازد.

حتی اگر وب‌سایت شما جدید باشد و به تغییرات زیادی نیاز نداشته باشد، باز هم آژانس دیجیتال مارکتینگ با نظرات تخصصی که درباره‌ی آن ارائه می‌دهد به شما در جهت بهبود آن و در نهایت کسب و کارتان کمک خواهد نمود.

بازاریابی محتوایی و سئو

برخی از آژانس‌ها خدماتی نظیر تولید محتوا را به صورت جداگانه ای ارائه می‌کنند. این بدان معناست که شما می‌توانید آژانسی را استخدام کرده تا وبلاگ شما را مدیریت و اداره نموده، کتاب‌های الکترونیکی، مقالات و محتوای وب‌سایت تولید کند. اغلب آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ محتوا را به منظور تطابق با استانداردهای سئو بهینه سازی می‌کنند. در این بین نقش مشاوران سئو نیز پر رنگ است. اگر وب‌سایت شما با استانداردهای سئو مطابقت داشته باشد، محتوای شما بدون پرداخت هزینه ای در صفحه‌ی نتایج گوگل نمایان خواهد شد. با کلیک بر لینک می‌توانید دریابید دقیقاً سئو چیست.

اندازه گیری، بهینه سازی و گزارش دهی

احتمالاً دلخواه‌ترین نکته در مورد آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ قابلیت آن‌ها در سنجش میزان بازگشت سرمایه است. با کمپین‌های بازاریابی دیجیتال همیشه دقیقاً می‌دانید چقدر پول سرمایه گذاری و چقدر سود عایدتان شده است. تمامی کمپین‌ها می‌توانند بررسی و اندازه گیری شده و با بازه‌های زمانی متفاوت مقایسه گردند. این روند و همینطور پروسه‌ی بهینه سازی موارد همیشگیست تا زمانی که بهترین نتایج حاصل گردد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند از این اطلاعات استفاده کرده، موارد بیشتری را درباره‌ی صنعت و مخاطبان شما دریافت کرده و بر اساس اطلاعات موجود تمامی خصوصیات کمپین شما را بهبود ببخشد. اکثر آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ گزارشات ماهانه و یا هفتگی با جزئیات کامل درباره‌ی عملکرد یک کمپین دارند. البته همیشه می‌توانید از آن‌ها توضیحات و شفاف سازی بیشتری را طلب کنید.

پاورقی‌ها

  1. درصد سود نسبت به سرمایه گذاری اولیه به اختصار ROI خوانده می‌شود و از عبارت “Return On Investment” گرفته شده است.

5/5 ( 1 نظر )

شغل, تخصص و سرگرمی من ایجاد ارتباط بین شما و همه ی آدم های دیگست که یک دستگاه متصل به اینترنت دارند.

نوشتن یک دیدگاه