آموزش سئو

همه چیز در مورد سئو محلی

در حدود ۹۰ درصد خریدها با حضور در فروشگاه‌ها انجام می‌شود و بیش از ۸۰ درصد از درآمد مردم آمریکا در فروشگاه‌هایی که کمتر از ۲۰ مایل با منازل افراد فاصله دارند صرف می‌شوند. کسب و کارهای کوچک و یا آن‌هایی که دارای چندین شعبه هستند با اعمال استراتژی‌های سئو محلی می‌توانند موجب رشد کسب و کار و جذب مشتریان بیشتر به آن شوند. اما عبارت سئو محلی به چه معناست و چرا از اهمیت برخوردار است؟ با این آموزش سئو از وب‌سایت ابوالفضل دانش همراه شوید تا با همه چیز در مورد سئو محلی آشنا گردید.

سئو محلی چیست؟

سئو محلی (Local SEO) در حقیقت شاخه ای از سئو است که بر بهبود رؤیت پذیری یک وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج جستجوی محلی تمرکز دارد. جستجوهای محلی هر عبارتی را می‌توانند شامل شوند: وکلای نزدیک به من، پزشکان نزدیک به من، وکلا + اسم شهر، پزشکان + اسم شهر…

اساساً سئو محلی پروسه ای استراتژیک است که بر تلاش‌هایی که در جهت بهینه سازی وب‌سایت‌هایی که متعلق به یک کسب و کار فروشگاهی (کسب و کاری که فقط اینترنتی نیست) انجام می‌شود تمرکز و تأکید دارد. بهبود محتوا و لینک سازی که متمرکز بر اهداف محلی باشد بخشی از این تلاش‌ها به شمار می‌روند.

از سئو محلی گاهاً به عنوان بازاریابی سئو محلی نیز یاد می‌شود. از آنجایی که این نوع از بازاریابی به کسب و کارها کمک می‌کند تا خدمات و محصولاتشان را برای مشتریان محلی، دقیقاً زمانی که به جستجوی آن‌ها پرداخته اند، ارائه کند بسیار مؤثر واقع می‌شود. دستیابی به این هدف از طریق روش‌های متفاوتی انجام می‌گیرد، برخی از این روش‌ها با استراتژی‌هایی که در سئو استاندارد به کار برده می‌شوند کاملاً متفاوت است.

جستجوی محلی چیست؟

بد نیست نگاهی به تفاوت‌های بین جستجوهای استاندارد و چیزی که به عنوان جستجوی محلی شناخته می‌شود داشته باشیم. بر اساس گوگل، ۴۶ درصد از جستجو کنندگان با اهداف محلی به جستجو می‌پردازند. در حالیکه هر شخصی در جهان چنانچه از وب‌سایتی بهینه سازی شده بهره مند باشد می‌تواند برای عبارتی مثل «نحوه‌ی تعمیر یک لوله‌ی مسدود شده» رتبه‌ی قابل قبولی کسب کند، زمانی که جستجو بیشتر با هدف خرید خدمات و یا محصول انجام شود چیزی شبیه به «بهترین لوله کش + اسم شهر» خواهد شد.

موتورهای جستجو برای این دسته از جستجوها که عموماً با نام یک مکان همراه هستند لیستی از نتایج بر اساس موقعیت جغرافیایی را فراهم می‌آورند. ارائه‌ی نتایج جستجو بر اساس موقعیت دقیقاً همان دلیلی است که سئو محلی را حائز اهمیت کرده و سرمایه گذاری بر سئو محلی در کنار سئو استاندارد را به امری لازم و معقول تبدیل می‌نماید.

صفحه‌ی نتایج جستجوی محلی چیست؟

چیزی که کسب و کارهای محلی در بهبود ترافیک وب‌سایتشان و یا جذب مشتریان به فروشگاهشان نیاز دارند رؤیت پذیری چیزیست که آن‌را ‘Local pack’ می‌نامیم. لوکال پک در حقیقت لیستی از سه کسب و کاری است که در زیر نقشه در صفحه‌ی نتایج بعد از جستجوی گوگل برای عباراتی با اهداف محلی پدیدار می‌شود.

در ادامه تصویری را ملاحظه می‌کنید از نتایج جستجوی انگلیسی عبارت «کافه در خیابان پاسداران تهران». همانطور که مشاهده می‌کنید تفاوت‌های اساسی در این صفحه با صفحه‌ی نتایج جستجوهای عادی وجود دارد، زمان شروع به کار کافه، زمان تعطیل شدن‌ آن و رتبه بندی بر اساس نظرات در صفحات نتایج جستجوهای محلی دیده می‌شوند. گوگل به اندازه‌ی کافی باهوش هست که بتواند تمامی این اطلاعات را از وب‌سایت شما استخراج کند.

Google My Business  چیست؟

با نام پیشین Google Local ‌ و حتی برای مدتی Google + Local، گوگل مای بیزنس (GMB) همانطور که از اسمش پیداست پروفایل کسب و کار شما در گوگل است. این پروفایل در واقع مکان‌های زیادی مانند لوکال پک و نتایج جستجوی گوگل مپ را تغذیه می‌کند. پروفایل کسب و کار شما در گوگل می‌تواند مجموعه ای از اطلاعات باشد که توسط شما ارسال شده، مانند خدماتی که ارائه می‌دهید، اطلاعات تماستان، توصیف کسب و کارتان، دسته بندی و زمان شروع به کار. اما نباید فراموش کنید که مواردی نظیر نظرات تنها توسط مصرف کنندگان ایجاد می‌شوند.

بخش مهمی از سئو محلی شامل اطلاعات به روز و دقیق در پروفایل کسب و کار شما می‌شود. این طور بیزنس شما شانس بیشتری برای پدیدار شدن در لوکال پک پیدا کرده و به عنوان گزینه‌ی انتخابی برای کلیک از اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود. اگرچه گوگل مای بیزنس به شدت قدرتمند است، اما تنها نمونه ای از چیزیست که آن‌را citation‌ می‌نامیم.

Citation چیست؟

Citation‌ به هر مکانی گفته می‌شود که NAPW (نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس وب‌سایت) به صورت یکجا و آنلاین نمایش داده شود. این موارد برای کسب جایگاهی مناسب برای سئو محلی لازم تلقی می‌شوند. بنابراین اگر زمانی که افراد برای کسب و کاری مانند شما به جستجو می‌پردازند، در صورتی که دیده نشوید دیگر رقبا به جای شما خواهند بود.

Citation ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: بدون ساختار و ساختاربندی شده. نوع ساختاربندی شده غالباً در لیست بندی کسب و کارها پدیدار می‌شود. این در حالیست که نوع بدون ساختار بیشتر نتیجه‌ی مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی است که در آن‌ها اطلاعات NAPW شما قابل رؤیت بوده و به یک صفحه‌ی وب متصل است.

در صورت عدم وجود citation ها در سئو محلی موفق نخواهید بود. در حالیکه ایجاد citation می‌بایست یکی از جنبه‌های اساسی استراتژی سئو محلی شما باشد اما نباید فراموش کنید که به روز نکردن و عدم تصحیح آن‌ها می‌تواند عواقبی جدی به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است ۶۸ درصد از مصرف کنندگان در صورتی که با اطلاعات نادرست از قبیل آدرس اشتباه مواجه شوند استفاده از خدمات و محصولات کسب و کارهای محلی را متوقف خواهند کرد.

کسب رتبه‌ی خوب در جستجوهای محلی چگونه امکان پذیر است؟

حالا که با مفهوم سئو محلی آشنا شدید احتمالًا سؤالی ذهنتان را درگیر کرده است: چگونه می‌توان در این زمینه موفق بود؟ نخست توصیه می‌کنیم که با سه عنصر اساسی در رتبه بندی جستجوهای محلی آشنا شوید:

Proximity: این واژه نشان دهنده‌ی فاصله‌ی جغرافیایی کسب و کار شما با جستجو کننده است.

Relevance: این کلمه در مورد میزان مرتبط بودن کسب و کار شما با عبارت جستجو شده است.

Prominence: این واژه بیان کننده‌ی نظرات دیگر مصرف کنندگان در مورد خدمات و محصولات شما می‌باشد.

خدمات اصلی سئو محلی شامل چه مواردی می‌شود؟

به دلیل ماهیت تکامل پذیر موتورهای جستجو مانند گوگل، در سئو محلی کارهای زیادی برای انجام شدن وجود دارد. سئو محلی همواره در حال تغییر است و زمان و تلاش زیادی لازم دارد تا در مسیر صحیح قرار بگیرد. به همین دلیل است که بسیاری از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ و خدمات سئو و همینطور مشاوران سئو برای خبره شدن در سئو محلی تلاش می‌کنند. از آنجایی که نسبت به سئو استاندارد اهداف متفاوت است بنابراین قوانین بازی هم متفاوت هستند. در ادامه کلیدی‌ترین مواردی که باعث موفقیت در سئو محلی می‌شوند آورده شده است.

بومی سازی وب‌سایت

بومی سازی (محلی سازی) وب‌سایت به معنای ذکر نام کشور، شهر و منطقه به طور کاملاً طبیعی در وب‌سایت است. برای کسب و کارهایی که چندین شعبه دارند احتمالاً بهتر است برای هر شعبه و موقعیت جغرافیایی صفحه ای جداگانه و اطلاعات تماس مشخص وجود داشته باشد. در کنار این مورد قرار دادن مقاله‌ها و اخبار در مورد رویدادهای محلی در وب‌سایت نیز می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.

ایجاد citation

از وجود citation ها در وب‌سایت خود مطمئن شوید. این موضوع نه تنها به مشتریان کمک می‌کند تا محل کسب و کار شما را به راحتی بیابند، بلکه قرار دادن نام کمپانی، آدرس، شماره تلفن و آدرس وب‌سایت و حتی اطلاعات اضافه تر باعث بهبود رتبه بندی وب‌سایت شما خواهد شد.

گوگل مای بیزنس را فراموش نکنید!

صفحه‌ی کسب و کار در گوگل مای بیزنس قدمی کلیدی در جهت نمایش کسب و کار در سرویس‌های مهم گوگل از قبیل نتایج جستجوهای محلی و گوگل مپ است.

به رتبه بندی و نظرات اهمیت دهید.

نظرات صادقانه‌ی کاربران نه تنها نشان دهنده‌ی کیفیت خدمات و محصولات شماست، بلکه سیگنال‌هایی بیانگر قابل اعتماد و مفید بودن سایت شما به موتورهای جستجو ارسال می‌کند. میزان نظراتی که دریافت می‌کنید، کیفیت کلی نظرات و اعتبار آن‌ها همگی فاکتورهای مهم در رتبه بندی جستجوهای محلی هستند.

ایجاد بک لینک‌های با کیفیت و مرتبط

بک لینک‌هایی که از وب‌سایت‌های معتبر گرفته می‌شود باعث تبدیل وب‌سایت شما به منبع قابل اعتمادی از اطلاعات در نظر موتورهای جستجو می‌گردد. لینک از روزنامه‌های محلی، بلاگ‌ها و کسب و کارهای مرتبط به اندازه‌ی citation به بهبود رؤیت پذیری وب‌سایت شما کمک خواهد کرد. نحوه‌ی به دست آوردن بک لینک‌‌های رایگان را با کلیک بر روی لینک می‌توانید مطالعه کنید.

در پایان بد نیست نگاهی به آماری که در ادامه آمده انداخته و به اهمیت سئو محلی بیشتر و بیشتر پی ببرید.

  • ۹۶ درصد از افرادی که از کامپیوترهای خانگی استفاده می‌کنند جستجوهای محلی انجام می‌دهند.
  • ۴۶ درصد از تمامی جستجوهای گوگل جستجوهای محلی هستند.
  • ۶۴ درصد از مشتریان بومی یک منطقه از موتورهای جستجو به عنوان راه اصلی برای یافتن کسب و کارهای محلی استفاده می‌کنند.
  • ۵۰ درصد از جستجوکنندگانی که از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند به دنبال اطلاعات کسب و کارها هستند.
5/5 ( 1 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه