دیجیتال مارکتینگ

گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادز (Google Ads) که تا قبل از جولای سال 2018 با نام گوگل ادوردز (Google AdWords) شناخته می‌شد، یک پلتفرم تبلیغاتی آنلاین است که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. گوگل ادز مکانی فراهم می‌آورد که افراد تبلیغات خدماتی که ارائه می‌دهند و محتوای ویدئویی خود را به صورت مختصر به کاربران از طریق شبکه‌ی گوگل ادز و در ازای پرداخت مبلغی نمایش دهند.

گوگل ادز 1

سیستم گوگل ادز اساساً یا بر پایه‌ی کوکی‌ها1 و یا بر پایه‌ی کلید واژه‌های تعیین شده توسط تبلیغ کنندگان است. گوگل از این فاکتورها استفاده کرده و محتوا و یا تبلیغ را در جایی که فکر می‌کند مرتبط است اضافه می‌کند. تبلیغ کنندگان زمانی که کاربر بر روی تبلیغ نشان داده شده کلیک کند هزینه ای را پرداخت می‌نمایند. وب‌سایت‌های همکار نیز درصدی از درآمد را دریافت خواهند کرد.

گوگل ادوردز به عنوان منبع درآمد اصلی شرکت گوگل محسوب می‌شود، به طوری که در سال 2017 درآمد گوگل از سرویس تبلیغاتی گوگل ادز به بیش از 95 میلیارد دلار رسید. ادوردز خدمات خود را تحت مدل PPC 2ارائه می‌دهد. برنامه‌ی گوگل ادز  بخش‌های محلی، ملی و بین المللی را شامل می‌شود. متن‌های تبلیغاتی گوگل کوتاه و اغلب شامل 3 بخش و هر بخش حداکثر 30 کاراکتر می‌شوند: 2 بخش توضیح متنی تصویر با حداکثر 90 کاراکتر و یک بخش شامل دو URL هر کدام حداکثر 15 کاراکتر. این بخش‌ها اصطلاحاً آگهی متنی توسعه یافته‌ی گوگل ادوردز نامیده می‌شوند. در مه سال 2016 گوگل اعلام کرد قالب بندی تبلیغات را با هدف بهره برداری بیشتر مشتریان و تبلیغ کنندگان تغییر داده است. این قالب بندی جدید که آگهی متنی گسترش یافته و یا Expanded Text Ads نام گرفت، دارای 23 درصد متن بیشتر بود.

دفتر مرکزی فروش و خدمات گوگل ادوردز در کالیفرنیا قرار دارد. تا پایان ژوئن 2018، 86 درصد از کل مبلغ درآمد گوگل از تبلیغات در گوگل ادوردز حاصل شده بود.

تاریخچه

کمپانی گوگل در سال 2000 گوگل ادوردز را روانه‌ی بازار کرد. در ابتدا تبلیغ کنندگان در ادوردز برای خدمات این شرکت به صورت ماهانه ملبغی پرداخت می‌کردند و گوگل نیز کمپین آن‌ها را تنظیم و مدیریت می‌کرد. به منظور همساز کردن خدمات با نیازهای کسب و کارهای کوچک و همینطور برای کسب و کارهایی که خودشان مایل به مدیریت کمپینشان بودند، گوگل پرتال سلف سرویس ادوردز (AdWords self-service portal) را معرفی نمود. در سال 2005، گوگل خدمات مدیریتی به نام جامپ استارت (Jumpstart) را روانه‌ی بازار کرد.

گوگل ادز 2

در سال 2005، برنامه‌ی تبلیغات حرفه ای گوگل (GAP) که برای تأیید افرادی که دوره‌ی آموزشی ادوردز را گذرانده و در امتحان آن قبول شده بودند راه اندازی شد. در سال 2008، گوگل چالشی به نام بازاریابی آنلاین گوگل و یا همان Google Online Marketing Challenge را بر قرار نمود. بیش از 8 هزار دانشجو از 47 کشور جهان در این چالش که بیشتر دوره ای تمرینی بود شرکت کردند. این عدد در سال 2009 به 10 هزار دانشجو از 58 کشور، در سال 2010 به 12 هزار دانشجو و در سال 2011 به بیش از 15 هزار نفر از 70 کشور رسید. این چالش همچنان هر ساله بین ماه‌های ژانویه تا ژوئن برگزار می‌شود.

در جولای سال 2016 گوگل از تبلیغات “خرید ویترینی” (Showcase Shopping) خود رونمایی کرد. این فرم از تبلیغات برای خرده فروشان امکان نمایش عکس‌های مرتبط با کلید واژه‌ی جستجو شده را فراهم می‌آورد. در بیست و هفتم ژوئن سال 2018 گوگل اعلام کرد که قصد دارد نام ادوردز را به ادز تغییر دهد. به دنبال این اعلان، در بیست و چهارم جولای 2018 گوگل ادز جایگزین نام گوگل ادوردز شد. علاوه بر قابلیت‌های گسترده‌ی تبلیغاتی Google.com و همینطور اپلیکیشن‌ها و سایت‌های همکار گوگل، ادز برای کسب و کارهای کوچک که زمان و یا منابع کافی برای راه اندازی کمپین‌های پیچیده‌ی تبلیغات دیجیتال را ندارند، کمپین‌های هوشمندی نیز ارائه می‌کند.

خصوصیات و خدمات

 • IP address exclusion

علاوه بر کنترل بر تبلیغات از طریق مخاطبان هدف بر اساس موقعیت جغرافیایی و زبان مورد استفاده، تبلیغات می‌توانند با آدرس پروتکل اینترنت3 و یا همان آی پی فیلتر شوند. در واقع چنانچه تبلیغ کننده ای تمایلی به نمایش تبلیغش به افراد در منطقه‌ی خاصی نداشته باشد، این خصوصیت به او این امکان را می‌دهد تا با حذف آدرس آی پی منطقه‌ی مورد نظر به هدفش برسد. تبلیغ کنندگان برای هر کمپین می‌توانند تا 500 رنج آدرس آی پی را حذف نمایند.

 • AdWords Express

این خصوصیت برای کسب و کارهای کوچکی که با مدیریت کمپین تبلیغاتی خود دچار مشکل هستند طراحی شده است. AdWords Express از طریق مدیریت اتوماتیک کلید واژه و جای گذاری تبلیغات، کار را برای این نوع کسب و کارها آسان نموده است. AdWords Express سابقاً با نام Google Boost شناخته می‌شد.

 • Google Partners

برنامه‌ی Google Partners با نام اصلی Google AdWords Certification Program و یا Google AdWords Certification برنامه ای برای صدور گواهی‌نامه است. برای اینکه شخصی مورد تأیید ادوردز قرار بگیرد می‌بایست آزمون پایه ای ادوردز و یکی از آزمون‌های پیشرفته‌ی ادوردز را پشت سر بگذارد.

گوگل ادز 4

 • Placement-targeted advertisements

در سال 2003 گوگل نوعی از تبلیغاتی را معرفی کرد که با استفاده از صفحه‌ی کنترل ادوردز، تبلیغ کنندگان می‌توانند کلمه‌ی کلیدی، نام دامنه و موضوع را وارد کنند. بر همین اساس، گوگل تبلیغ را در وبسایت‌های مرتبط قرار می‌دهد. اگر نام دامنه مورد هدف باشد، گوگل همچنین لیستی از وبسایت‌های مرتبط را به منظور جایگزینی فراهم می‌آورد. با این خصوصیت از گوگل ادوردز فراگیری تبلیغ و قابلیت رؤیت آن بیش از پیش فراهم می‌شود.

 • Keyword Planner

گوگل کی ورد پلنر ابزار رایگانی از گوگل ادز است که اطلاعات موجود در گوگل از کلید واژه‌ی مشخص و همینطور دیگر منابعی که برای برنامه ریزی یک کمپین تبلیغاتی گوگل ادز لازم است را فراهم می‌آورد. کی ورد پلنر به ساخت کمپین جدید شبکه‌ی جستجو و یا گسترش کمپین‌های موجود از طریق ارائه‌ی کلمات کلیدی، ایده‌های گروهی، میانگین ماهانه‌ی جستجوها، آمار، کلمات کلیدی پراستفاده، رقابت‌ها و پیشنهادهای قیمت کمک می‌کند.

 • Remarketing

بازاریابی مجدد و یا ریمارکتینگ، خصوصیتی از ادوردز است که به بازاریاب اجازه می‌دهد تا تبلیغ را به کاربرانی که قبلاً وب‌سایت را بازدید کرده اند نشان دهد. این خصوصیت همینطور خلق لیست مخاطبانی متفاوت را بر اساس رفتار کاربران وب‌سایت برای بازاریاب ممکن می‌سازد. ایجاد این لیست با هدف آشنایی این مخاطبان مشخص شده با تبلیغات مرتبط انجام می‌پذیرد. فهرست بازاریابی مجدد برای تبلیغات مبتنی بر جستجو (RLSA) از طریق گوگل آنالیتیکس4 از اوایل ژوئن سال 2015 مورد دسترسی قرار گرفت.

نوع پیشرفته‌ی این خصوصیت، ریمارکتینگ پویا (dynamic remarketing) نام دارد و از طریق آن امکان نمایش مجدد محصول و یا خدماتی که در گذشته مورد بازدید یک کاربر قرار گرفته شده است به همان کاربر، فراهم می‌شود. این زیرگونه عمدتاً توسط وب‌سایت‌های ای کامرس6 که گستره‌ی متنوعی از محصولات و خدمات را ارائه می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • Ad Extensions

توسعه‌ی تبلیغات به تبلیغ کننده اجازه می‌دهد که اطلاعات بیشتری مانند آدرس، شماره تلفن و یا لینک وب‌سایت را در تبلیغش ارائه نماید. توسعه‌ی تبلیغات به منظور بهبود رؤیت پذیری و جذب کلیک ایجاد شد. گوگل ادز زمانی که طبق محاسباتش این عمل فایده ای در بهبود عملکرد کمپین تبلیغاتی داشته باشد و یا زمانی که رتبه‌ی یک تبلیغ به اندازه‌ی کافی بالا باشد، جزئیات ذکر شده را نمایش می‌دهد.

توسعه‌ی غیراتوماتیک (Manual Extensions)
 • اپلیکیشن: به تبلیغ کننده اجازه می‌دهد که لینکی در قسمت پائینی متن تبلیغ به کاربر نشان دهد و او را به سمت اپلیکیشن تلفن همراه و یا تبلت هدایت نماید.
 • تماس: تبلیغ کننده می‌تواند لینک قابل کلیکی از شماره‌ی تلفن خود را نمایش دهد.
 • مکان: تبلیغ کننده می‌تواند آدرس، شماره تلفن و یا نشانگر نقشه از موقعیت جغرافیایی کسب و کار خود را به کاربر نشان دهد.
 • نظرات: نظرات مثبت افراد دیگر در مورد کسب و کار مورد تبلیغ را از منابع معتبر به کاربران نمایش می‌دهد.
 • لینک وب‌سایت: تبلیغ کننده می‌تواند لینک‌های دیگری به تبلیغ خود اضافه نماید.
 • ضمائم: به تبلیغ کننده اجازه می‌دهد تا توضیحاتی متنی به تبلیغش بیفزاید.
 • قیمت: تبلیغ کننده می‌تواند قیمت محصولات و یا خدمات را به اطلاع کاربر برساند.
 • پروموشن: به تبلیغ کننده اجازه می‌دهد که حراج‌ها و یا پیشنهادهای ویژه را برای کاربران برجسته کند.

گوگل ادز 3

توسعه‌های اتوماتیک (Automatic Extensions)

ادوردز قابلیت خلق و نمایش توسعه‌های اتوماتیک را نیز داراست و این اتفاق را در صورتی محقق می‌کند که پیش بینی کند نوعی از توسعه به بهبود عملکرد یک کسب و کار کمک می‌کند.

 • رتبه بندی مصرف کننده
 • رتبه بندی فروشنده
 • بازدیدهای قبلی
 • توسعه‌ی پویا برای لینک وبسایت
 • Google Click-to-Call

تماس از طریق کلیک و یا همان Click-to-Call امکانی بود که توسط گوگل فراهم آمد و به کاربران اجازه می‌داد تا مستقیماً و از طریق صفحه‌ی نتایج جستجوی گوگل با تبلیغ کننده تماس بگیرند. کاربران شماره‌ی تلفنشان را وارد می‌کردند و گوگل نیز تماس را به تبلیغ کننده وصل می‌کرد و این کمپانی گوگل بود که هزینه‌ی تماس را پرداخت می‌کرد. این سرویس از گوگل از سال 2007 غیرفعال شد. برای مدتی کاربردی شبیه به همان تماس از طریق کلیک برای نتایج جستجو در گوگل مپ (Google Maps) فراهم آمد. هم اکنون توسعه دهندگان وب می‌توانند لینک مستقیمی به اپلیکیشن تلفن فراهم کنند که همان کاربرد را ایجاد می‌نماید. همینطور گوگل کارکرد تماس با تلفن همراه از طریق کلیک را پیشنهاد می‌دهد، در این حالت کاربران مستقیماً و بدون اینکه نیازی به بازدید از وب‌سایت داشته باشند می‌توانند با تیم کسب و کار مورد نظر تماس بگیرند.

 • Google AdWords Customer Match

به دلیل تأثیر پیام برند بر عادت‌های خرید مصرف کنندگان، گوگل سرویس ادوردز را به امکانی به نام تطابق با مشتری مجهز کرده است. این سرویس جدید، تبلیغات را بر اساس اطلاعاتی که کاربران با گوگل به اشتراک می‌گذارند به آن‌ها نمایش می‌دهد.

نکات کوتاه در مورد گوگل ادوردز

 • تمامی تبلیغات، واجد شرایط لازم برای نمایش در موتور جستجوی گوگل هستند.
 • گوگل به صورت اتوماتیک موضوعیت صفحات را مشخص کرده و تبلیغات مرتبط بر اساس فهرست کلید واژه‌های تبلیغ کننده را نمایش می‌دهد.
 • انواع مختلفی از تبلیغات در ادوردز وجود دارد: تبلیغات متنی، تصویری و یا بنر، تبلیغات متنی موبایل،…
 • از سال 2007، گوگل ادوردز محدودیت‌هایی برای محتوای تبلیغات ارائه کرده است. لازم به ذکر است در گوگل ادوردز برخی از کلیدواژه‌ها کاملاً ممنوع به شمار می‌روند.

پاورقی‌ها

 1. کوکی (cookie) بسته ای از اطلاعات است که توسط وب‌سایت مورد نظر به مرورگرهای اینترنتی فرستاده می‌شود و در صورت لزوم نیز از مرورگرهای کاربران به سرور باز می‌گردد.
 2. PPCیا pay-per-clickبه معنای پرداخت به ازای کلیک نام مدلی از تبلیغات اینترنتی است که در آن بازدیدکنندگان تبلیغات به وب‌سایت، اپلیکیشن تلفن همراه و یا هر رسانه‌ی دیگری هدایت می‌شوند. تبلیغ دهنده بر اساس تعداد کلیک‌ها به نمایش دهنده هزینه‌ی تبلیغات را پرداخت می‌نماید.
 3. پروتکل اینترنت و یا IP Address یک شماره‌ی منحصر بفرد برای هر دستگاه استفاده کننده از اینترنت است. از آدرس آی پی به منظور تشخیص محل دستگاه و تمییز آن از سایر دستگاه‌های در حال استفاده از اینترنت استفاده می‌شود.
 4. گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یک سرویس رایگان گوگل است که آمار بازدیدکنندگان از یک وب‌سایت را نشان می‌دهد. این سیستم امکان تجزیه و تحلیل ورودی‌ها، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده به یک وب‌سایت، فعالیت‌های کاربران، زمان حضور آن‌ها و … را ارائه می‌نماید.
0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه