آموزش سئو

نحوه‌ی بدست آوردن بک لینک‌های رایگان و لینک سازی

در مطالب گذشته در مورد مفهوم بک لینک و اهمیت آن در سئو صحبت کردیم. گفتیم که بک لینک (Backlink) لینکی از وب‌سایت‌های دیگر است که به یک وب‌سایت و یا صفحه‌ی وب ارجاع داده می‌شود. در واقع بک لینک‌ها لینک‌های ورودی به یک صفحه‌ی وب هستند. زمانی که یک صفحه‌ی وب به هر صفحه‌ی دیگری لینک می‌شود، بک لینک اتفاق افتاده است. همینطور از مزایای بک لینک صحبت کردیم و دانستیم که بک لینک چطور به افزایش رتبه‌ی وب‌سایت کمک می‌کند. از طرف دیگر گفته شد هر نوع بک لینکی هم مناسب نیست. تنها بک لینک‌های معتبر و باکیفیت هستند که در بهبود رتبه‌ی وب‌سایت مؤثر هستند. حال که از اهمیت بک لینک آگاه هستیم در این مطلب آموزش سئو از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی نحوه‌ی به دست آوردن بک لینک‌های باکیفیت می‌پردازیم.

در ابتدا پرسشی مطرح است: آیا تمامی لینک‌های سئو شبیه به هم ساخته می‌شوند؟ پاسخ خیر است. زمانی لینک سازی برای سئو آسان بود، شما تعدادی مقاله می‌نوشتید، پلتفرمی را پیدا می‌کردید و آن‌ها به سایت شما بک لینکی ایجاد می‌کردند. اما باید گفت از زمانی که گوگل به روز رسانی پنگوئن را روانه‌ی بازار کرده، قضیه‌ی بک لینک هم تا حدی متفاوت شده است. در حالیکه لینک‌های خوب می‌توانند به رؤیت پذیری، افزایش رتبه و در نهایت رشد وب‌سایت شما کمک کنند، لینک‌های بی‌کیفیت باعث جریمه شدن وب‌سایت شما خواهند شد. و شما هرگز نمی‌دانید گوگل در مرحله‌ی بعدی چه می‌کند.

لینک سازی

بک لینک‌ های سئو در آینده هم به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل عمل خواهند کرد، اما امروزه چیزی که بسیار مهم است اعتماد و آگاهی است. بر اساس کپی بلاگر (Copyblogger) بیش از 23 درصد الگوریتم رتبه بندی گوگل بر پایه‌ی اعتبار دامنه است. مطالعه ای اخیراً توسط MOZ بیان کرد که 37 درصد از کارآفرینان ماهانه بین 10 تا 50 هزار دلار برای لینک سازی هزینه می‌کنند که یکی از بخش‌های هزینه‌ی سئو محسوب می‌شود. . اگر هزینه ای انجام می‌دهید می‌بایست اطلاعات دقیق از نحوه‌ی ساختن لینک‌هایی که گوگل به آن‌ها اعتماد کند نیز داشته باشید.

چیزی که گوگل به دنبال آن است را بشناسید!

گوگل فاکتورهایی را در بهینه سازی وب‌سایت (سئو) و بازاریابی مشخص می‌کند. به همین دلیل مهم است بدانید که مأموریت گوگل چیست. گوگل در مورد مأموریت خود می‌گوید: «مأموریت گوگل سازمان دهی اطلاعات است به نحوی که برای تمام افراد جهان قابل دسترس و مفید باشد.» گوگل همینطور معتقد است همیشه بیش از میزانی که انتظار می‌رود اطلاعات وجود دارد. اگر به چیزی که خوانندگان و مشتریان بالقوه‌ی شما می‌خواهند توجه کنید، به هیچ ابرقدرتی برای فروش محصول خود نیاز نخواهید داشت.

اگر واقعاً می‌خواهید لینک سازی کنید بدون اینکه جریمه شوید، می‌بایست تکنولوژی گوگل را فهمیده و در جهت آن عمل کنید. اگر این کار را نکنید احتمال شکست خوردنتان زیاد می‌شود.

قبل از اینکه لینک سازی را شروع کنید پرسش‌های زیر را از خود بپرسید:

 • آیا ساختار محتوایی که تولید کرده ام خوب است و آیا به درستی سازمان دهی شده است؟
 • آیا می‌توانم به صفحات محتوای مفیدی ارائه کنم تا به صفحه‌ی من لینک کنند؟

ابتدا در مورد سؤال اول صحبت خواهیم کرد، چرا که سازمان دهی فاکتوری بسیار مهم در تولید بک لینک تلقی می‌شود.

زمانی که افراد (علی الخصوص بازدید کنندگان جدید) به سمت سایت شما می‌آیند و از آن بازدید می‌کنند، آیا دقیقاً می‌دانند که در مرحله‌ی بعد بایستی چه کاری انجام دهند؟ مطمئن شوید که سایت شما به راحتی قابل استفاده است و افراد با آن راحت هستند. جهت یابی مناسب اولین قدم در سازمان دهی محتوای شماست، این کار باید به نحوی انجام شود که موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان به سرعت بتوانند اطلاعات مهم و مرتبط را بیایند. گام دوم ساختن فوندانسیونی است که صفحات و سایت‌های دیگر را ترغیب کند به سایت شما لینک ایجاد کنند.

چطور یک چنین فوندانسیونی بسازیم؟

شما مقاله ای مفید و ارزشمند منتشر کرده اید و می‌خواهید در گوگل رتبه‌ی بالایی به دست آورید. از آنجایی که می‌دانید رتبه بندی گوگل وابسته به لینک‌های باکیفیت است، آیا فکر نمی‌کنید هر چه سریع‌تر می‌بایست چنین لینک‌هایی ایجاد کنید؟ جالب است بدانید که پاسخ این سؤال خیر است. زیرا اگر شما به سرعت لینک سازی کنید ممکن است از نظر گوگل دستکاری به نظر رسیده و همین موضوع برای گوگل علامت بدی است.

راه حل بهتر این است که به گوگل کمک کنید تا محتوای مفید شما را یافته و ایندکس کند. به محض اینکه محتوایی گرفته شود شما قادر خواهید بود لینک‌های واقعی که در بهبود رتبه‌ی سایت مؤثر هستند بسازید.

مطمئن شوید که اطلاعات مفید و باکیفیتی ارائه می‌کنید. هر قسمت از مقاله‌ی شما و هر لینک می‌بایست چیزی ارزشمند به مخاطبان هدف شما اضافه نماید. روش سنتی لینک سازی به خوانندگان توجهی نداشت. به روز رسانی پنگوئن به ما یادآوری کرد که باید بر نیازهای مخاطبان، دلیل کلیک کردن آن‌ها بر روی لینک و چیزی که بعد از کلیک کردن با آن مواجه می‌شوند تمرکز کنیم. همه چیز در مورد الگوریتم پنگوئن گوگل را با کلیک بر روی لینک می‌توانید بخوانید.

لینک سازی

نحوه‌ی ارزیابی موفقیت لینک سازی

بسیاری از افراد لینک سازی را مقوله ای استرس زا می‌دانند. دلیل این موضوع غالباً این است که محتوای آن‌ها به قدری بد است که هیچ کس تمایلی ندارد آن‌را به اشتراک بگذارد. در مقاله ای در MOZ، سایروس شفرد (Cyrus Shepherd) توصیه می‌کند: «90 درصد تلاش ما باید برای تولید محتوای فوق العاده و فقط 10 درصد آن باید به لینک سازی متعاقب آن اختصاص یابد.» این همان قانون 10/90 است. همانطوری که سخت به نظر می‌رسد سایروس اضافه می‌کند زمانی که در لینک سازی مشکل دارید در واقع قانون ذکر شده را رعایت نکرده اید. بنابراین همانطور که ذکر شد اگر می‌خواهید لینک‌های موفقی ایجاد کنید می‌بایست محتوای باکیفیتی تولید کرده باشید.

لینک سازی فقط به معنی قرار دادن محتوا در جای مناسب خودش و داشتن افراد زیادی است که به مقاله‌ی شما لینک ایجاد کنند. به عبارتی دیگر، یک مقاله به تنهایی می‌تواند چندین لینک باکیفیت را تولید کند. لینک‌های باکیفیت نسبت به لینک‌های معمولی دو مزیت دارند: اعتبار و مرتبط بودن. زمانی که می‌خواهید صفحه ای را انتخاب کنید تا لینکی به سایت شما ایجاد کند می‌بایست موارد زیر را بررسی نمایید:

 • اعتبار دامنه (Domain Authority): دانستن اعتبار دامنه‌ی صفحه ای که می‌خواهید به سایت شما لینک کند بسیار مهم است. یک ابزار فوق العاده برای این کار MOZ Bar نام دارد. این ابزار اعتبار دامنه‌ی هر دامنه و یا کلیدواژه ای را در نتایج جستجو به شما نشان می‌دهد.
 • مرتبط بودن دامنه (Domain Relevance): همانطور که ذکر شد برای لینک سازی موفق لینک گرفتن از صفحاتی که مرتبط هستند بسیار مهم است. مرتبط بودن در فاکتورهای رتبه بندی گوگل نیز مهم تلقی می‌شود، البته اگر بخواهید از الگوریتم پنگوئن در امان بمایند.
 • Trust Flow: این واژه در اصل به منظور ارزیابی‌ کیفیت لینک‌هایی که به یک صفحه داده می‌شود ابداع گردید. Trust Flowمی‌تواند توسط Majestic آنالیز شود. این معیار بین 0 و 100 است، هر چه بالاتر بهتر. اگر بیشتر بک لینک‌های شما از سایت‌هایی با نمره‌ی بالا در این زمینه ایجاد شده باشند رتبه‌ی شما به سرعت و به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.
 • Citation Flow: برای سنجش این مقوله هم می‌توان از Majestic استفاده کرد. اما متأسفانه عیب این معیار این است که کیفیت لینک را اندازه گیری نمی‌کند، بلکه تنها کمیت آن‌را می‌سنجد. هر چقدر تعداد لینک‌های ورودی به یک پیج بیشتر باشد عدد این قسمت بالاتر خواهد بود. این معیار به تنهایی کافی نیست، چرا که در لینک سازی کیفیت نسبت به کمیت از نقش مهم‌تری برخوردار است.

جستجوی کلیدواژه و هدف گذاری

به منظور ساختن لینک‌های مقیاس پذیر، محتواهای باکیفیتی که دیگران راغب باشند آن‌ها را به اشتراک بگذارند می‌بایست منتشر شود. گزینش کلیدواژه‌های صحیح و هدفمند جنبه‌ی بسیار مهمی در این موضوع به شمار می‌رود. اگر خواهان تقویت سایتتان با استفاده از لینک سازی هستید، نباید جستجوی کلیدواژه را دست کم بگیرید.

اگر به راستی خواهان یافتن کلیدواژه‌های مناسب هستید می‌توانید از ابزاری به نام Google Adwords Keyword Planner  استفاده کنید. کی ورد پلنر یک نرم افزار خدماتی است که از سیستم کامل سازی کلمات گوگل Google Auto complete استفاده می‌کند تا کلمات کلیدی طولانی و مرتبط ارائه نماید.

اگر لینک سازی می‌کنید احتمالاً علاقه مند به داشتن لینک‌های متنی هستید که باعث می‌شود خواننده مدت زمان بیشتری را در صفحه‌ی شما صرف کند. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید لینک سازی در صورتی موفق تلقی می‌شود که لینک‌های مرتبط با سایتتان ساخته باشید.

ساختن لینک‌های متنی (مقاله ای)

برای تولید لینک‌های متنی تلاش مضاعفی نیاز است. نمی‌توانید فقط یک مقاله نوشته و منتظر معجزه بمانید. آیا می‌دانید در طول روز بیش از 2 میلیون مقاله منتشر می‌شود؟ لینک سازی حقیقتاً کار دشواریست، اما آسان‌تر خواهد شد اگر بر تولید محتوای ارزشمند و مفید تمرکز کنید. اگر محتوای پایدار و خوب منتشر کنید بازدیدکنندگان به سایت شما آمده و آن‌را به دیگران پیشنهاد می‌دهند.

یک کمپین وایرال ایجاد کنید. در جهت لینک سازی موفق، شما به افرادی نیاز دارید که محتوای شما را به اشتراک بگذارند. چرا آن‌ها باید این کار را انجام دهند؟ چون محتوا مفید، ارزشمند و نوآورانه است. به خاطر داشته باشید اگر تیترهای مناسبی داشته باشید احتمال اینکه مقاله‌ی شما ویرال شود بسیار زیاد خواهد بود.

لینک سازی

راهکارهای آسان برای ایجاد یک محتوای مفید

 • ایجاد تیترهایی با CTR 1بالاتر
 • افزودن اطلاعات و داده‌ها
 • افزایش تعداد کلمه‌های مقاله، طول مقاله در رتبه بندی گوگل مؤثر خواهد بود.
 • استفاده از نمودار، اسکرین شات و عکس.
 • اجتناب از بیان عقاید شخصی، به جای آن بهتر است از مطالعات به اثبات رسیده استفاده کنید.
 • گذاشتن بلاگ‌های مرتبط در جهت افزایش ارزشمندی مقاله
 • نام بردن از متخصصین در زمینه‌ی فعالیت خودتان

اگر موارد ذکر شده را دنبال کنید مقاله‌ی موفقی خواهید نوشت.

در ادامه به راهکارهای هوشمندانه ای خواهیم پرداخت که باعث می‌شوند بک لینک‌های باکیفیت و معتبری داشته باشید:

از لینک‌های شکسته استفاده کنید.

در مطلب بک لینک چیست در مورد لینک‌های شکسته صحبت کردیم و نحوه‌ی استفاده از این گونه لینک‌ها در ساختن بک لینک توضیح دادیم. روش ساده ای است: با وب‌مسترها برای گزارش لینک شکسته در وب‌سایت تماس می‌گیرید، همزمان به دیگر وب‌سایت‌ها توصیه می‌کنید تا آن لینک را جایگزین کنند و البته این بار به وب‌سایت خودتان اشاره می‌کنید. به دلیل اینکه در واقع دارید به وب‌مسترها با این کار لطف می‌کنید احتمال اینکه بک لینکی به سایت شما ایجاد شود زیاد خواهد بود.

ایجاد بک لینک از طریق اینفوگرافیک بسیار آسان است.

اینفوگرافیک‌ها و یا همان اطلاعات تصویری، به دلیل سادگی در فهم و انتقال مطالب بسیار محبوب هستند. بنابراین ارائه‌ی آن‌ها می‌تواند افراد زیادی را ترغیب به ایجاد لینک به سایت شما کند.

از اهمیت پست‌هایی که به صورت مهمان در سایت‌های دیگر می‌نویسید غافل نشوید.

از فعالیت رقبای خود آگاه باشید.

با ژورنالیست‌ها و بلاگرهای معروف و مهم در ارتباط باشید.

ساختن بک لینک‌های باکیفیت تا حدود زیادی چالش برانگیز است، اما به راحتی و با استفاده از منابع درست و موقعیت‌های لینک سازی، قادر به انجام آن خواهید بود. در نهایت به خاطر داشته باشید حفظ بک لینک‌ها به اندازه‌ی ساختن آن‌ها مهم تلقی می‌شود. بنابراین همیشه بک لینک‌هایی که به وب‌سایت شما ایجاد می‌شود را به دقت دنبال کنید.

پاورقی

 1. CTR از عبارت Click-Through Rate گرفته شده است و در واقع معیاری است برای اندازه گیری تعداد کلیک‌هایی که تبلیغ کنندگان برای هر تبلیغشان دریافت می‌کنند. می‌توان گفت دستیابی به عدد بالای CTR در موفقیت تبلیغات کلیکی بسیار ضروری به شمار می‌رود، چرا که این عدد می‌تواند تأثیر مستقیمی بر امتیاز کیفیت و بهایی که هر بار به خاطر هر کلیک پرداخت خواهد شد داشته باشد.

0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

نوشتن یک دیدگاه