دیجیتال مارکتینگ

بازاریاب دیجیتال چه کسی است؟

در دنیای مدرن امروزی، زندگی ما بیش از هر چیز دیگری به دنیای دیجیتال گره خورده است، حتی می‌توان گفت این میزان نسبت به ده سال گذشته نیز افزایش داشته است. در واقع بیش از نیمی از جمعیت جهان، ۵۳ درصد، هم اکنون از طریق تلفن همراه و در حدود ۴۲ درصد به طور کلی به اینترنت دسترسی دارند. جالب است بدانید که تعداد افرادی که از هر روز از اینترنت استفاده می‌کنند همچنان در حال افزایش است. در واقع استفاده‌ی ثابت از اینترنت توسط بزرگسالان فقط در طول سه سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است.

با توجه به تعداد زیاد افرادی که آنلاین خرید می‌کنند، آنلاین بازی می‌کنند و یا حتی آنلاین کار می‌کنند، جای هیچ تعجبی نیست که اکثر کمپانی‌ها در تمامی نقاط جهان بازاریابی دیجیتال را  در صدر اولویت‌های بازاریابی خود قرار داده اند. از ایجاد یک رابطه در ذهن مشتری تا ساخت یک برند سودآور، کمپانی‌ها، سازمان‌ها و کسب و کارها شروع به سرمایه گذاری‌های کلان بر بازاریابی دیجیتال نموده اند. اما بازاریابی دیجیتال چیست؟ بازاریاب دیجیتال چه کسی است؟ در این مقاله از وبسایت ابوالفضل دانش به بررسی بازاریاب دیجیتال خواهیم پرداخت.

بازاریابی دیجیتال

به منظور اینکه با مفهوم بازاریاب دیجیتال آشنا شویم ابتدا لازم است بازاریابی دیجیتال را بشناسیم. بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) تمامی اقدامات بازاریابی که از طریق یک دستگاه الکترونیک و اینترنت انجام پذیرد را شامل می‌شود. بازاریابی در حقیقت ارتباط با مشتریان در مکان مناسب و زمان مناسب است. این موضوع به معنای آن است که لازم است آن‌ها را جایی ملاقات کنید که بیشترین زمانشان را در آن می‌گذرانند، یعنی اینترنت.

بازاریاب دیجیتال1

همانطور که ذکر شد بازاریابی دیجیتال هر گونه از بازاریابی است که آنلاین صورت پذیرد. در مطالب گذشته در مورد بازاریابی درونگرا و یا همان Inbound Marketing صحبت کردیم. ممکن است یک بازاریاب درونگرا بر این عقیده باشد که بازاریابی دیجیتال و بازاریابی درونگرا از جهاتی یکسان هستند و تفاوت‌هایی نیز دارند. بازاریابی دیجیتال از طریق استفاده از تاکتیک‌های دیجیتال و کانال‌های فراوان به منظور ارتباط آنلاین با مشتریان احتمالی تعریف می‌شود. این تاکتیک‌ها موارد زیادی مانند تبلیغات دیجیتال، بازاریابی از طریق ایمیل، بروشورهای آنلاین، برندینگ آنلاین و … را شامل می‌شوند.

تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال

بهترین‌ بازاریاب‌های دیجیتال تصویر واضحی از کارآیی هر کدام از کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در جهت نیل به اهداف کمپانی دارند. آن‌ها بر اساس اهدافشان از از استراتژی‌های بازاریابی، می‌توانند کمپین بزرگ‌تری اعم از کانال‌های رایگان و یا پرداختنی که در دسترسشان قرار دارد را مورد حمایت قرار دهند.

برای مثال یک تأمیین کننده‌ی محتوا می‌تواند دست به ایجاد مجموعه ای از پست‌های تبلیغاتی بزند که می‌تواند به عنوان استقبال و پیشواز از یک کتاب الکترونیکی تازه تولید شده از طرف کمپانی باشد. بازاریاب شبکه‌های اجتماعی کمپانی به تبلیغ رایگان و یا پرداختنی پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی خواهد پرداخت. احتمالاً بازاریابی که مسئولیت بازاریابی از طریق ایمیل را دارد به ایجاد کمپین ایمیل به منظور ارسال اطلاعات بیشتر درباره‌ی کتاب الکترونیکی تولید شده اقدام خواهد کرد.

در ادامه با رایج‌ترین تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال آشنا خواهیم شد.

بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو (SEO)

سئو پروسه‌ی بهبود وب‌سایت به منظور کسب رتبه‌ی بالاتر در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو و نتیجتاً افزایش ترافیک طبیعی به وب‌سایت است. اگر مایلید بدانید سئو یا بهینه سازی وب‌سایت چیست می‌توانید روی لینک کلیک کنید. کانال‌هایی که از سئو بهره می‌برند عبارتند از:

 • وب‌سایت
 • وبلاگ
 • اینفوگرافیک۱

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا ایجاد و انتشار محتوا با هدف آگاهی سازی از برند، رشد ترافیک و ایجاد مشتریان احتمالی را در بر می‌گیرد. با کلیک بر روی لینک می‌توانید با هرآنچه از بازاریابی محتوا باید بدانید آشنا شوید. کانال‌هایی که در استراتژی بازاریابی محتوا نقشی ایفا می‌کنند عبارتند از:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • اینفوگرافیک
 • کتاب‌های راهنما و بروشورهای آنلاین

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی برند و محتوای شما را در جهت آگاهی سازی از برند، جذب ترافیک و ایجاد مخاطب ترقی می‌دهد. کانال‌هایی که در بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • فیسبوک (Facebook)
 • توئیتر (Twitter)
 • لینکدین (LinkedIn)
 • اینستاگرام (Instagram)
 • اسنپ چت (Snapchat)
 • پینترست (Pinterest)
 • گوگل پلاس (+Google)

بازاریاب دیجیتال2

پرداخت به ازای کلیک (PPC)

PPC به روشی از جذب ترافیک به وب‌سایت گفته می‌شود که به ازای هر بار کلیکی که بر تبلیغ نمایش داده شده می‌شود، هزینه ای مشخص به منتشرکننده‌ی تبلیغ پرداخت می‌گردد. یکی از رایج‌ترین انواع این نوع بازاریابی، گوگل ادوردز است. دیگر کانال‌هایی که در روش PPC مفید واقع می‌شوند از قرار زیر هستند:

 • تبلیغات پرداختنی در فیسبوک
 • توئیت‌های تبلیغاتی در توئیتر
 • پیام‌های لینکدین

بازاریابی واسطه ای (Affiliate Marketing)

بازاریابی واسطه ای نوعی از بازاریابی مبتنی بر تبلیغات است. در این روش شرکت‌ها محصولات یا خدماتی را تبلیغ می‌کنند که متعلق به آن‌ها نبوده و در ازای این کار درصدی از مقدار فروش حاصل از تبلیغات به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. بازاریابی واسطه ای کانال‌های زیر را در بر می‌گیرد:

 • ویدئوهای تبلیغاتی از طریق یوتیوب (YouTube)
 • پست لینک‌های واسطه ای از اکانت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات همسان (Native Advertising)

تبلیغات همسان به نوعی از بازاریابی و تبلیغات آنلاین اشاره دارد که در تلاش است به مخاطب کمتر حس تبلیغاتی القا کند. این نوع از تبلیغات بر اساس تجربه‌ی مشتری، مطابق با محیط تبلیغ و غالباً بدون ایجاد مزاحمت برای مخاطب اجرا می‌شود. بسیاری از افراد تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام را به نوعی تبلیغات همسان می‌دانند.

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری گفته می‌شود که عملیات اصلی بازاریابی را انجام می‌دهد. بسیاری از دپارتمان‌های بازاریابی می‌توانند کارهای تکراری را اتوماسیون کنند. این کارها غالباً شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خبرنامه‌ی ایمیل
 • زمان بندی به اشتراک گذاری پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی
 • به روز رسانی فهرست مخاطبان
 • دنبال کردن و ارائه‌ی گزارش از کمپین‌ها

بازاریابی از طریق ایمیل (Email Marketing)

کمپانی‌ها از ایمیل به عنوان ابزاری ارتباطی با مخاطبان استفاده می‌کنند. ایمیل معمولاً به منظور اطلاع رسانی از تخفیف‌ها، رویدادها و همینطور هدایت افراد به سمت وب‌سایت یک کسب و کار استفاده می‌شود. انواع متفاوتی از ایمیل که در یک کمپین ایمیل ممکن است ارسال شوند عبارتند از:

 • خبرنامه‌های مشترکین وبلاگ
 • ایمیل‌هایی که در ادامه‌ی دانلود چیزی از وب‌سایت برای فرد ارسال می‌شوند
 • ایمیل‌های خوشامدگویی به مشتریان
 • ایمیل‌هایی که تخفیف و یا پیشنهادی خاص را اطلاع رسانی می‌کنند
 • نکته‌ها و سری ایمیل‌های مشابه برای کمک بیشتر به مشتریان

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا رویکردی به جذب کردن، درگیر کردن و اعطای پاداش به مشتری دارد. شما می‌توانید از هر کدام از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال که در این مطلب آورده شد در بازاریابی درونگرا استفاده نمایید. با کلیک بر روی لینک همه چیز در مورد بازاریابی درونگرا را بخوانید.

بازاریاب دیجیتال چه کسی است؟

بازاریاب دیجیتال (Digital Marketer) مسئولیت ایجاد آگاهی از برند و جذب مشتریان احتمالی از طریق تمامی کانال‌های دیجیتال، خواه رایگان خواه پرداختنی را بر عهده دارد. این کانال‌ها شامل رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت کمپانی، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات و وبلاگ کمپانی است. بازاریاب دیجیتال به طور معمول بر شاخص کلیدی عملکرد۲ (KPI) برای هر کانال تمرکز می‌کند. بنابراین احتمالاً قادر به اندازه گیری میزان موفقیت عملکرد کمپانی در هر کدام از آن‌ها خواهد بود.

بازاریاب دیجیتال3

به طور مثال بازاریاب دیجیتالی که مسئولیت بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو را بر عهده دارد، ترافیک طبیعی۳ وب‌سایت را اندازه گیری می‌کند. در کمپانی‌های کوچک یک متخصص ممکن است تمامی تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال را پیاده سازی و اجرا کند، این در حالیست که کمپانی‌های بزرگ‌تر معمولاً برای هر بخش فرد مشخصی را در نظر می‌گیرند و هر شخص فقط بر همان بخش خاص تمرکز می‌نماید. در ادامه نمونه‌هایی از این افراد متخصص آورده شده است.

مدیر سئو

شاخص کلیدی عملکرد: ترافیک طبیعی

به طور خلاصه، مدیران سئو برای وب‌سایت در گوگل رتبه‌ی قابل قبولی ایجاد می‌کنند. این افراد با استفاده از رویکردهای متفاوت نسبت به بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو، گاهی با تیم تولید محتوا به منظور حصول اطمینان از کارآیی محتوای تولیدی، مستقیماً کار می‌کنند.

متخصص بازاریابی محتوایی

شاخص کلیدی عملکرد: زمانی که کاربر برای یک صفحه سپری می‌کند، ترافیک کلی وبلاگ، مشترکین کانال یوتیوب

متخصصین بازاریابی محتوا، تولید کنندگان محتوای دیجیتال هستند. آن‌ها تقویم پست‌های کمپانی را به طور منظم دنبال کرده و استراتژی‌های تولید محتوا را ارائه می‌دهند. این افراد غالباً با اعضای دپارتمان‌های دیگر همکاری نموده و مطمئن می‌شوند که محصولات و کمپین‌هایی که کسب و کار به بازار روانه می‌کند، با محتوای مناسب تبلیغاتی در هر کانال دیجیتال مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مدیر رسانه‌های اجتماعی

نقش مدیر رسانه‌های اجتماعی کاملاً از عنوانش مشخص است، اما بسته به صنعت، نوع شبکه‌های اجتماعی می‌تواند متفاوت باشد. در کنار این موارد باید گفت مدیران رسانه‌های اجتماعی برنامه ای برای پست‌های نوشتاری و دیداری یک کمپانی تعریف و معین می‌کنند. این افراد ممکن است با اعضای تیم تولید محتوا نیز به منظور توسعه و بهبود استراتژی‌های انتخاب شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوا همکاری نمایند.

هماهنگ کننده‌ی اتوماسیون بازاریابی

هماهنگ کننده‌ی اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم افزاری که برای تمام اعضای تیم امکان شناسایی رفتار مشتری و همینطور اندازه گیری میزان رشد کسب و کار را فراهم آورد، کمک می‌کند. به دلیل اینکه بسیاری از عملکردهای بازاریابی که در بالا به آن اشاره شد ممکن است به صورت انحصاری شناخته شوند، حضور فردی که بتواند این فعالیت‌های دیجیتال را در کمپین‌های مجزایی دنبال کند بسیار مهم تلقی می‌گردد.

به طور کلی می‌توان گفت بازاریابی دیجیتال در عصر دیجیتالی که در آن زندگی می‌کنیم نه تنها رویکردی مهم بلکه لازم برای ادامه‌ی حیات کسب و کارهای کوچک و بزرگ به شمار می‌رود. این بازاریاب دیجیتال است که تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال را به نحوی کارآمد پیاده و اجرا می‌نماید.

پاورقی‌ها

 1. اینفوگرافیک (Infographic) به ارائه‌ی بصری (تصویری) اطلاعات و داده‌ها به منظور درک واضح و صریح آن‌ها گفته می‌شود.
 2. شاخص کلیدی عملکرد یا Key Performance Indicator که به اختصار KPI خوانده می‌شود، یک ارزش قابل اندازه گیری است و نشان می‌دهد شرکت تا چه اندازه به شکل مؤثر به اهداف کلیدی کسب و کار خود دست پیدا می‌کند.
 3. ترافیک طبیعی یا Organic Traffic ترافیکی است که توسط موتور جستجو به وب‌سایت هدایت می‌شود. این مدل با نام ترافیک رایگان نیز شناخته می‌شود و باید گفت بهترین نوع ترافیک است.

0/5 ( 0 نظر )

شغل, تخصص و سرگرمی من ایجاد ارتباط بین شما و همه ی آدم های دیگست که یک دستگاه متصل به اینترنت دارند.

2 دیدگاه

 1. حسین قدوسی پاسخ

  به نظرم یک بازاریاب دیجیتال موفق می تونه مسیر یک سازمان رو عوض کنه و کاری کنه مدرنیته جایگزین سنت ها بشه

  • چطور می شه به یک بازاریاب دیجیتال اعتماد کرد ؟
   تو ایران خیلی سخت شده این موضوع 🙁

نوشتن یک دیدگاه