بازاریابی محتوا

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی (advertorial) که گاهاً به شکل “رپرتاژ آگهی” نیز نوشته می‌شود، نوعی از تبلیغات در قالب محتوای نوشتاری است. واژه‌ی advertorial ترکیبی از کلمات advertisement و editorial است. بر اساس دیکشنری مریام وبستر1 استفاده از این واژه برای اولین بار به سال 1946 میلادی باز می‌گردد. اما رپورتاژ آگهی چیست؟ در این مقاله از وب‌سایت ابوالفضل دانش به بررسی رپورتاژ آگهی خواهیم پرداخت.

تعریف رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی به نوعی از تبلیغات گفته می‌شود که در اصل در قالب یک گزارش ارائه می‌گردد. در واقع مخاطبان رسانه گمان می‌کنند که یک گزارش کاملاً بی‌طرف به آن‌ها ارائه می‌شود، در صورتی که اینطور نیست. تمام آن چیزی که مخاطبان می‌بینند، می‌خوانند و یا می‌شنوند در حقیقت تلاشی هدف دار و سازمان یافته شده برای تقویت جنبه‌های ذهنی یک محصول است.

رپورتاژ آگهی

در انتشارات چاپی، تبلیغات معمولاً به منظور مشابه سازی با یک مقاله نوشته می‌شود و غالباً به عنوان یک داستان خبری درست و مستقل به نظر می‌رسد. در تلویزیون تبلیغات بیشتر شبیه به ارائه ای با هدف اطلاع رسانی از یک محصول و یا خدمات است. این نوع از تبلیغات یا آگهی بازرگانی است و یا بخشی در یک برنامه‌ی تلویزیونی. در رادیو نیز تبلیغات بیشتر آگهی‌های رادیویی و یا گفتگویی مابین گوینده و نماینده (فردی از طرف آن کمپانی خاص) است. مفهوم رپورتاژ آگهی‌های بر پایه‌ی اینترنت با تبلیغات همسان2 (Native Advertisement) مرتبط است.

به بیان دیگر، رپورتاژ آگهی یکی از مرسوم‌ترین و مفیدترین روش‌های تبلیغات اینترنتی و برندینگ است که حتی بزرگ‌ترین برندهای دنیا برای معرفی محصول و یا خدمات جدیدشان از آن استفاده می‌کنند. به دلیل تأثیرگذاری غیر مستقیم، مخاطبان غالباً ترغیب شده و تمامی مطلب را مطالعه خواهند کرد.

انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی‌ها در سه گروه کلی دسته بندی می‌شوند:

 • رپورتاژ آگهی‌ها تصویری (Image advertorial): سازمان تبلیغ کننده مایل به ایجاد تصویری دلخواه از سازمان و یا محصولات آن بین خوانندگان است.
 • رپورتاژ آگهی‌های فاعی (Advocacy advertorial): سازمان از دیدگاهش نسبت به موضوعات بحث برانگیز دفاع کرده و آن‌ها را توضیح می‌دهد.
 • رپورتاژ آگهی‌ها  ژورنالیستی (Journalism advertorial): هدف سازمان جلب توجه رسانه به خود و یا موضوعی خاص تعریف می‌شود.

انتشارات

رپورتاژ آگهی‌ها از نوع تبلیغات سنتی که به منظور شبیه سازی با مقاله ای که در انتشارات پدیدار می‌شدند طراحی می‌شد، متفاوت است. چاپ تبلیغات کاملاً مشابه با داستان‌های روزنامه‌ها و مجلات، از نظر اکثریت نشرها امکان پذیر نیست. تفاوت ممکن است نامحسوس باشد. گاهی ممکن است واژه‌هایی مانند “بخش تبلیغات ویژه” که توصیف کننده‌ی یک رپورتاژ آگهی هستند استفاده شوند. لحن رپورتاژ آگهی بیشتر به اعلامیه‌های مطبوعاتی نزدیک است تا به داستان‌های خبری.

رپورتاژ آگهی همچنین می‌تواند در یک بخش کامل از یک روزنامه دقیقاً همانگونه که دیگر بخش‌های غیر محتوایی قسمتی را به خود اختصاص می‌دهند، چاپ و ارائه شود. این بخش‌ها غالباً در قطع کوچک‌تر، کاغذی متفاوت، فونتی متفاوت و طرح ستونی متفاوت چاپ می‌گردند. بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات برای نوشتن رپورتاژ آگهی‌ها به استخدام نویسندگان و فریلنسرها (دورکارها) اقدام می‌کنند. تفاوت اصلی بین مقاله‌های عادی و رپورتاژ آگهی‌ها در این است که معمولاً در رپورتاژ آگهی مشتریان تصدیقی برای محتوا در اختیار دارند، چیزی که غالباً در مقاله‌های عادی یافت نمی‌شود.

فعالیتی مشابه با مطالب ذکر شده خلق مواردی است که مشابه با رسانه‌های سنتی باشد (برای مثال، روزنامه یا مجلات)، اما در اصل توسط یک کمپانی و با هدف بازاریابی محصولش تولید شده است. یک مثال آشنا و قابل لمس، مجلاتی است که برخی از ایرلاین‌ها در طول پرواز در اختیار مسافران قرار می‌دهند، که احتمالاً در مورد مقاصدی است که همان شرکت هواپیمایی به آن‌ها پرواز می‌کند.

تلویزیون

رپورتاژ آگهی‌های تلویزیونی از تبلیغات معمولی تلویزیونی کمی طولانی‌تر هستند. این نوع از رپورتاژها غالباً در کانال‌های ماهواره ای پخش می‌شوند، چرا که ارزان‌تر از شبکه‌های عادی محسوب می‌شود. رپورتاژ آگهی‌های تلویزیونی ممکن است به منظور افزایش ارزش در نزد مخاطبان، از یک خط داستانی پیروی کند. همین موضوع باعث علاقه مند نگه داشتن مخاطب برای مدت زمان بیشتری خواهد شد.

برنامه‌هایی که در طول روز پخش می‌شوند و حاوی گفتگویی کوتاه و معمولی هستند، اکثراً برای جذب بینندگان زن طراحی شده اند. این نوع از رپورتاژها اغلب از بخش‌هایی که ارائه کننده‌ی محصول، خدمات و یا پکیج خاصی از طرف آن کسب و کار می‌باشد، تشکیل شده است. یک نماینده از جانب آن کسب و کار با یک مجری گفتگو و احتمالاً پیشنهادات ویژه برای مخاطبان خواهد داشت.

رادیو

در رادیو، رپورتاژ آگهی می‌تواند گفتگویی مابین گوینده و نماینده‌ی کمپانی تبلیغ کننده باشد. این نوع از رپورتاژ احتمالاً شامل ارائه‌ی نظرات مثبت مشتریان و تأییدهای گوینده خواهد بود. موارد تبلیغ شونده می‌تواند بسیار متفاوت باشد: تلفن‌های همراه، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های خدمات مالی، خدمات خودرو، آژانس‌های مسافرتی و حتی کنسرت‌ها و برنامه‌های فرهنگی پیش رو.

فواید رپورتاژ آگهی

 • با رپورتاژ به اندازه‌ی یک مقاله‌ی کامل برای معرفی برند فرصت وجود دارد.

همانطور که ذکر شد رپورتاژ آگهی در اصل یک مقاله است که بیشتر در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود. به دلیل اینکه رپورتاژ یک مقاله‌ی کامل را به شما اختصاص می‌دهد، قطعاً فرصت بیشتری برای بیان مطالب مختلفی که مد نظرتان است خواهید داشت. در رپورتاژ زمینه‌ی معرفی کامل برند و حتی ایجاد علاقه به برند مورد نظر برای مشتریان فراهم است. البته لازم است در تولید رپورتاژ بسیار دقت شود تا بتواند جذابیت لازم را ایجاد کند.

 • مخاطبان بیشتری شما را خواهند دید.

به دلیل اینکه رپورتاژ در زمره‌ی محتواهای اصلی وب‌سایت هدف قرار می‌گیرد، مخاطب به آن به چشم یک تبلیغ نمی‌نگرد؛ بنابراین آن‌را مطالعه خواهد کرد. پس ضروری‌ترین کاری که لازم است انجام گردد انتخاب یک عنوان جذاب برای مقاله به منظور جذب بیشتر مخاطبان به سمت مقاله است.

رپورتاژ آگهی

 • رپورتاژ به کسب و کار شما اعتبار می‌بخشد.

به طور ناخودآگاه فاکتور اعتبار یکی از مهم‌ترین مواردی است که در گروه فاکتورهای مهم برای فروش بیشتر قرار می‌گیرد. رپورتاژ آگهی از برند شما و یا خدماتتان در وب‌سایت‌ها و رسانه‌های معتبر، به یقین باعث اعتماد سازی خواهد شد.

 • رپورتاژ آگهی مقرون به صرف است.

در مقایسه با انواع دیگر تبلیغات، رپورتاژ آگهی از قیمت کمتری برخوردار است. برای مثال اجاره‌ی یک بنر در محلی خاص قطعاً هزینه‌های گزاف را به همراه خواهد داشت.

 • رپورتاژ به بهبود سئو کمک خواهد کرد.

بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو از جمله خصوصیات مثبتی است که رپورتاژ با خود به همراه می‌آورد. در حقیقت یکی از پایه ای ترین اهداف رپورتاژ، بهبود سئو تعریف می‌شود. زمانی که لینک شما در کنار یک محتوا در وب‌سایتی با رتبه‌ی بالا قرار بگیرد، گوگل به واسطه‌ی آن وب‌سایت به شما نیز اهمیت می‌دهد. در نتیجه رتبه‌ی وب‌سایت شما نیز افزایش خواهد داشت. اگر می‌خواهید بدانید سئو چیست می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

 • تأثیر طولانی مدت رپورتاژ آگهی

یکی از مزایای رپورتاژ آگهی تأثیری همیشگی و مداوم است و البته می‌توان گفت بسیاری از روش‌های تبلیغاتی فاقد این خصوصیت هستند. با کمک رپورتاژ ‌می‌توانید مدت زیادی در صفحه‌ی اول نتایج جستجو حضور داشته باشید. حتی اگر به دلیل پدید آمدن مطالب جدید، به صفحات بعدی فرستاده شود، همچنان به واسطه‌ی لینکی که در رپورتاژ به وب‌سایت شما داده شده است، تأثیر بر روی سئو ماندگار خواهد گشت.

قالب کلی رپورتاژ آگهی

می‌توان گفت ماهیت رپورتاژ آگهی با آگهی‌های معمولی تا حدی متفاوت است. همانطور که ذکر شد این نوع از آگهی‌ها اغلب محتوا محور و طولانی هستند. این طولانی بودن به دلیل پرداختن به ویژگی‌های محصول به صورت کامل است. اگرچه لازم به ذکر است گاهاً از عناصر بصری نیز در آن‌ها استفاده می‌شود.

همانطور که ذکر شد تبلیغات از نوع رپورتاژ آگهی مزایای قابل توجهی برای خواننده، تبلیغ کننده و منتشر کننده‌ی تبلیغ به همراه دارد. مردم از مطالعه و یا تماشای رپورتاژ آگهی لذت می‌برند. در واقع این نوع از تبلیغات برای مخاطبان جذاب و سرگرم کننده هستند، البته در صورتی که به درستی تولید شده باشند.

پاورقی‌ها

 1. مریام وبستر (Merriam Webster) یک کمپانی آمریکایی منتشرکننده‌ی کتب مرجع است. این کمپانی به طور خاص به واسطه‌ی لغت نامه‌هایش شناخته شده است.
 2. تبلیغات همسان نوعی از بازاریابی و تبلیغات آنلاین است که در تلاش است به مخاطب حس تبلیغاتی کمتری القا کند. این نوع از تبلیغات بر اساس تجربه‌ی مشتری، متناسب با محیط تبلیغ و بدون ایجاد مزاحمت برای مخاطب اجرا می‌گردد. تبلیغات همسان در قالب‌های فراوانی انجام می‌پذیرد.
0/5 ( 0 نظر )

متخصص سئو و پرفورمنس مارکتینگ

2 دیدگاه

 1. سلام
  چه وب سایت های فارسی زبانی برای انتشار رپورتاژ مناسب اند ؟

  • ابوالفضل پاسخ

   سلام
   معمولا اکثر وب سایت های محتوا محور که مدل درآمدشان از طریق تبلیغات است پذیرش رپورتاژ اگهی دارند .
   انتخاب رسانه بهتر است همسو با استراژی محتوا و سئو باشد اما در کل خبرگزاری ها فارسی زبان گزینه خوبی برای انتشار رپورتاژ ها هستند .

نوشتن یک دیدگاه