وردپرس

تفاوت ووکامرس و وردپرس

در مطالب گذشته به بررسی وردپرس و جنبه‌های متفاوت آن پرداختیم. اما اگر تا به حال واژه‌ی ووکامرس را شنیده باشید احتمالاً این سوال برایتان پیش آمده که تفاوت وردپرس و ووکامرس در چیست؟ در این مقاله از وبسایت ابوالفضل دانش قصد داریم تفاوت‌های وردپرس و ووکامرس را بررسی کنیم. اما برای این منظور ابتدا به شرح بسیار مختصری از وردپرس می‌پردازیم.

وردپرس چیست؟

وردپرس (WordPress) یک سیستم مدیریت محتوای آنلاین1 و متن باز (open source) است که به عنوان ابزاری برای ساخت وب‌سایت به کار می‌رود. در واقع وردپرس آسان‌ترین و قدرتمند ترین ابزار حال حاضر برای خلق وب‌سایت به شمار می‌رود. شاید بتوان گفت وردپرس پادشاه تمامی سیستم‌های مدیریت محتوا است. برای اینکه بدانید وردپرس چیست، می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

ووکامرس چیست؟

ووکامرس (WooCommerce) یک افزونه‌ی (plugin) ساخته شده برای وردپرس است. ووکامرس برای تجارت‌های آنلاین کوچک و بزرگی که از وردپرس استفاده می‌کنند مناسب است. این افزونه در بیست و هفتم سپتامبر سال 2011 روانه‌ی بازار گشت و به دلیل سهولت در نصب و سفارشی سازی و همینطور محصولات پایه ای رایگان به محبوبیت چشمگیری دست یافت.

تفاوت ووکامرس و وردپرس2

ووکامرس اولین بار توسط توسعه دهنده‌ی تم‌های وردپرس یعنی “WooThemes” توسعه داده شد. در آگوست سال 2014، بیش از 381 هزار وب‌سایت یعنی در حدود 18 درصد از وبسایت‌های تجارت الکترونیکی آن زمان را پوشش می‌داد. در نوامبر سال 2014 اولین “WooConf” که کنفرانسی متمرکز بر تجارت الکترونیک با استفاده از ووکامرس بود، در سانفرانسیسکو برگزار شد. این کنفرانس در حدود 300 شرکت کننده داشت.

WooThemes و WooCommerce در مه سال 2015، تحت کنترل شرکت اتوماتیک2 که اپراتور WordPress.com و از شرکت کنندگان اصلی در توسعه‌ی سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شمار می‌رود، در آمدند.

ووکامرس افزونه ای است که برای شما امکان فروش خوشایند هر محصولی را به وجود می‌آورد. ووکامرس راه حل محبوب تجارت‌های الکترونیک در همه جای جهان است، چرا که کنترل کامل را برای صاحبین فروشگاه و توسعه دهندگان فراهم می‌آورد. با انعطاف پذیری نامحدود و امکان دسترسی به تمامی امکانات وردپرس، امروزه ووکامرس 30 درصد از تمامی فروشگاه‌های آنلاین را پوشش می‌دهد، در واقع بیش از هر پلتفرم دیگری.

از طریق ووکامرس فروش هر نوع کالایی، خواه فیزیکی خواه دیجیتال، در همه‌ی ابعاد ممکن است. همچنین می‌توانید تنوع محصولات را پیشنهاد داده و حتی کالاهای واسطه ای را از طریق فروشگاه‌های آنلاین به فروش برسانید. با گزینه‌های پرداختنی ووکامرس امکان پیشنهاد رزرو، عضویت و اشتراک‌های تکرار پذیر فراهم آمده است. شاید صاحب یک فروشگاه آنلاین مایل باشد اشتراک ماهانه برای کالاهای فیزیکی را بفروشد و یا برای اعضا تخفیفاتی در دانلودهای دیجیتال قائل شود، خوشبختانه تمامی این موارد از طریق ووکامرس امکان پذیر است.

همانطور که گفته شد ووکامرس برای کاربرانش کنترل کاملی از فروشگاه گرفته تا حساب‌های کاربری مشتریان را فراهم می‌کند. به راحتی می‌توانید هر موردی را حذف و یا اضافه نموده، طراحی را تغییر داده و تنظیمات را همانگونه که مایلید برقرار کنید. تمامی این موارد تحت کنترل شما خواهد بود.

ووکامرس توسط وب‌سایت‌هایی که ترافیک بالایی را به خود اختصاص داده اند، مانند “Small Press Expo” مورد استفاده قرار می‌گیرد. تجارت الکترونیک به سرعت در تمام جهان در حال رشد است، ووکامرس تا کنون به عنوان یک افزونه بیش از 39 میلیون بار دانلود را در کارنامه‌ی خود جای داده است. در حال حاضر بیش از سه میلیون وب‌سایت از ووکامرس استفاده می‌کنند. این افزونه در سال 2018 به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم تجارت الکترونیک معرفی شد.

تفاوت ووکامرس و وردپرس1

تم‌های ووکامرس (WooCommerce Themes)

با وجود تم‌های فراوان آماده ای که در وب‌سایت‌های مختلف به فروش می‌رسد، تخمین تعداد تم‌هایی که با این افزونه‌ی وردپرس مرتبط هستند، کار آسانی نیست. اما در ادامه مواردی از آمار ووکامرس برای توسعه دهندگان تم آورده شده است:

  • در “ThemeForest”3 تعداد 1135 تم ووکامرس وجود دارد.
  • فهرست تم در WordPress.org تعداد 548 تم ووکامرس را در خود جای داده است.
  • Mojo Themes ، دویست و چهل تم ووکامرس را داراست.

تفاوت ووکامرس و وردپرس3

توسعه‌های ووکامرس (WooCommerce Extensions)

ووکامرس محبوبیت قابل توجهی را از آن خود کرده است، دلیل عمده‌ی این محبوبیت این است که محصولات اصلی و بسیاری از موارد توسعه داده شده و افزونه‌ها در ووکامرس رایگان و متن باز هستند. در سال 2018، ووکامرس در حدود 330 مورد توسعه داده شده و بیش از یک هزار افزونه داشت. به علاوه، آیتم‌های پراختنی بسیار زیادی با مبالغ ثابت در ووکامرس وجود دارند.

توسعه‌های قابل توجه ووکامرس عبارتند از:

  • افزونه‌ی رزرو ووکامرس (WooCommerce Bookings) : با استفاده از این افزونه قادر خواهید بود یک سیستم رزرو آنلاین برای فروشگاه خود راه اندازی کنید. افزونه‌ی رزرو ووکامرس رزرو محصولات را به صورت هوشمند مدیریت می‌کند و تغییرات لازم برای سفارشی سازی رزروها را ممکن می‌نماید. با این افزونه می‌توانید تعداد رزروها برای هر محصول و تخفیف‌های خود در جهت رزرو مشتریان را تعیین کنید. همچنین این افزونه دارای سیستم اعلانی از طریق ایمیل است که می‌تواند وضعیت رزروها را به مشتریان اطلاع رسانی کند.

تفاوت ووکامرس و وردپرس4

  • افزونه‌ی عضویت ووکامرس (WooCommerce Memberships) : این افزونه برای کاربر امکان محدود کردن دسترسی به قسمت‌های مشخصی از وب‌سایت و همینطور فروش دسترسی به آن قسمت‌ها را فراهم می‌کند.

استایل خود را با “Storefront” متمایز کنید!

Storefront تم رایگانی از وردپرس و موجود در فروشگاه ووکامرس است. در حالیکه این تم با ووکامرس به شدت در وضعیتی یکپارچه قرار دارد، در عین حال در Storefront سرعت در صدر اولیوت‌ها قرار دارد و البته ناسازگاری‌های تم و افزونه‌ها را در حین به روز رسانی‌ها حذف می‌کند.

تفاوت ووکامرس و وردپرس5

تفاوت ووکامرس و وردپرس

همانطور که قبلاً ذکر شد، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است و اساساً برای خلق سایت‌های وبلاگ نویسی به کار می‌رود. وردپرس برای کاربرانش امکان افزودن خصوصیات اضافی با استفاده از افزونه‌ها را ایجاد می‌نماید. ووکامرس یکی از همان افزونه‌ها است که وبسایت وردپرسی را به فروشگاهی الکترونیکی مانند آمازون، ای بی، علی بابا،… تبدیل می‌کند.

ووکامرس و وردپرس غالباً به همراه یکدیگر استفاده می‌شوند، در واقع ووکامرس به نحوی به وردپرس وابسته است. ووکامرس یک بسته‌ی حاوی تمامی خصوصیات صنعت تجارت الکترونیک شمرده می‌شود و رشد ممتد در تمامی نسخه‌های آن قابل مشاهده است.

در حقیقت باید گفت ووکامرس و وردپرس قابل مقایسه نیستند، چرا که وردپرس  یک سایت ساز است و ووکامرس یک فروشگاه ساز که با وابستگی به ورد پرس قابل استفاده خواهد بود. لازم به تأکید است در صورت عدم وجود وب‌سایت تحت وردپرس، استفاده از ووکامرس غیر ممکن است. ووکامرس فقط یک افزونه در وردپرس است و با افزودن چند امکان جدید به وردپرس امکان فروش محصول را میسر می‌سازد.

پاورقی‌ها

  1. Content Management Systemکه به صورت اختصار CMS خوانده می‌شود.
  2. شرکت اتوماتیک و یا Automattic Inc. شرکتی فعال در زمینه‌ی خدمات توسعه‌ی وب است. این شرکت در سال 2005 تأسیس شد.
  3. ThemeForestپلتفرمی است که در آن قالب‌ها و تم‌های سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا و دروپال به فروش می‌رسد.
0/5 ( 0 نظر )

شغل, تخصص و سرگرمی من ایجاد ارتباط بین شما و همه ی آدم های دیگست که یک دستگاه متصل به اینترنت دارند.

نوشتن یک دیدگاه